İleri evre kronik böbrek hastalığı olan çocuklarda hücresel immün yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of the cellular immune system in children with chronic kidney disease
  1. Tez No: 737303
  2. Yazar: EMİNE ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR CANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda bağışıklık sistemi değişiklikleri immün disregülasyon, sistemik inflamasyonda artış ve immün yetmezlik şeklinde ortaya çıkar. Bu durum enfeksiyon eğiliminde artışa ve aşı yanıtında yetersizliklere neden olur. Hücresel immün yanıtta etkin olan T lenfositler, antijenin tanınmasını ve sunumunu sağlarlar ve sitotoksik etkiyle hedef hücrenin lizisine neden olurlar. T lenfositlerin yüzeyindeki TCR (T Cell Receptor), antijene karşı yanıt oluşmasını ve klonal genişlemeyi sağlar. Bu çalışma ile KBH olan çocuklarda, üremiye bağlı hücresel yanıttaki olası bozuklukları değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tek merkezli kesitsel çalışma, Mart 2021 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 20 yaşından küçük 35 KBH hastası (21 Evre 3-4 KBH ve 14 diyaliz) ile yaş ve cinsiyet uyumlu 15 sağlıklı kontrol alındı. Hastalara ait klinik veriler dosyalarından kaydedildi. Çalışma anında tam kan sayımı ile eş zamanlı olarak akım sitometri cihazı ile lenfosit alt grupları ve TCR V Beta Repertuvarı çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların ortanca yaşı 12,3 (8,6- 19) yıl, kız erkek oranı 17/18 idi. Hastaların ortanca lenfosit sayısı 2300 (1800-2900)/mm3 idi, iki hastada lenfopeni saptandı. Hasta ve kontroller arasında yaş, cinsiyet, lenfosit sayısı ve lenfosit alt grupları (CD3, CD4, CD8 T hücreleri, CD4/CD8 ve CD16/56 NK) açısından anlamlı fark yoktu (p >0,05).
Özet (Çeviri)
Background:Chronic kidney disease (CKD) is associated with immune system dysregulation that results in impaired cellular immune function, an increase in systemic inflammation, and immune deficiency. This condition leads to increased susceptibility of infection and inadequate vaccine response. T lymphocytes are actively involved in the cellular immune response by recognizing and presenting antigens and lysing the target cell through a cytotoxic effect. The T cell receptor (TCR) on the surface of T lymphocytes provides the clonal expansion and response against the antigen. In this study, we evaluated the TCR Vβ repertoire to investigate possible disturbances in the cellular response due to uremia. Methods: This single center cross-sectional study included 35 patients with CKD younger than 20 years (21 CKD stage 3-4 and 14 CKD stage 5-dialysis) and 15 age- and sex-matched healthy controls. The clinical data of the patients were obtained from their medical records. Lymphocyte subgroups and TCR Vβ repertoire were assessed with a flow cytometry device simultaneously with complete blood count. Results: The median age of patients was 12.3 (8.6-19) years, and the female-to-male ratio was 17/18. The median lymphocyte count was 2300 (1800-2900)/µl. There were no significant differences between patients and controls in terms of age, lymphocyte count, or lymphocyte subgroups (CD3, CD4, CD8 T cells, CD4/CD8 ratio, and CD16/56 NK).