Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' nde çocukluk çağında langerhans hücreli histiyositoz nedeniyle izlenen hastalarımızın uzun süreli takibi
LONG-TERM follow-UP of OUR patients followed DUE to langerhans cell histiocytosis in childhood at Cerrahpaşa Faculty of Medicine
  1. Tez No: 737317
  2. Yazar: İSHAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmada 1990-2022 yılları arasında Langerhans Hücreli Histiyositoz nedeniyle izlenen hastalarımızın uzun süreli takibi incelenmiştir. Giriş: Langerhans hücreli histiyositoz (LCH), çeşitli organlarda epidermal Langerhans hücrelerine benzer özelliklere sahip dendritik hücrelerin birikmesi ile karakterize heterojen bir hastalıktır. İnsan vücudunun herhangi bir organı veya sistemi etkilenebilir. Klinik seyir, kendi kendini sınırlayan bir hastalıktan, ölüme yol açabilecek hızla ilerleyen bir hastalığa kadar değişebilir. Hastaların% 30 ila% 40'ı arasında kalıcı sekeller gelişebilir. Tedavi seçenekleri hastalığın derecesine ve başlangıçtaki ciddiyetine bağlı olarak değişir. Metod: İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton test kullanıldı. Sağ kalımların değerlendirmesinde ise Kaplan Meier Sağkalım analizi ve Log Rank testi kullanıldı. Nüks üzerine etkili risk faktörlerinin Multivarite Cox Regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, long-term follow-up of our patients who were followed up for Langerhans Cell Histiocytosis between 1990-2022 was examined. Introduction: Langerhans cell histiocytosis (LCH) is a heterogeneous disease characterized by the accumulation of dendritic cells with features similar to epidermal Langerhans cells in various organs. Any organ or system of the human body can be affected. The clinical course can range from a self-limiting disease to a rapidly progressive disease that can lead to death. Between 30% and 40% of patients may develop permanent sequelae. Treatment options vary depending on the extent of the disease and its initial severity. Method: NCSS (Number Cruncher Statistical System) program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the study data. Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Fisher-Freeman-Halton test were used to compare qualitative data. Kaplan Meier Survival analysis and Log Rank test were used to evaluate survival. Risk factors affecting relapse were evaluated with Multivariate Cox Regression analysis.