Türkçe öğretiminde kullanılan e-öğrenme ortamlarının içerik açısından karşılaştırılması
Comparison of e-learning environments used in Turkish teaching in terms of content
- Tez No: 737318
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Araştırmada günümüz eğitim sisteminde kullanılmakta olan e-öğrenme ortamlarının Türkçe öğretimine yönelik sahip olduğu içerikleri belirlemek ve bu içerikler açısından farklı ve benzer özelliklerini tespit edip içerik karşılaştırmalarını yapmak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Nitel araştırma tekniklerinden doküman incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkçe öğretiminde kullanılan e-öğrenme ortamları oluşturmaktadır. Evreni temsil edecek örneklemi ise e-öğrenme platformlarından EBA, Morpa Kampüs ve Okulistik'te yer alan Türkçe dersi içerikleri oluşturmuştur. EBA, Morpa Kampüs ve Okulistik'te yer alan Türkçe dersi içerikleri beceri alanları ve kazanımlar doğrultusunda tablolar hâlinde verilmiştir. Araştırmada nitel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın konusunu içeren EBA, Morpa Kampüs ve Okulistik'te yer alan Türkçe dersi içerikleri, doküman taraması ile oluşturulmuştur, nitel veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Türkçe dersi içerikleri ders sunumu, etkinlik ve ölçme araçları kategorilere ayrılmış, beceri alanları ile ilişkilendirilmiş ve Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (TDÖP) yer alan kazanımlar doğrultusunda sınıflandırılmıştır. Araştırmanın sonucunda e-öğrenme ortamlarından EBA, Morpa Kampüs ve Okulistik'te yer alan Türkçe dersi içerikleri beceri alanları ve Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kazanımlar doğrultusunda belirlenmiş ve içerik karşılaştırılması yapılmıştır. EBA, Morpa Kampüs ve Okulistik'in dinleme/izleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin öğretiminde farklı içeriklere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine the contents of the e-learning environments used in today's education system in the Turkish lesson, to determine the different and similar features in terms of these contents and to make content comparisons. In the research, qualitative research method was used. Document analysis was utilised as a qualitative research techniqu. The universe of the study consists of e-learning environments used in Turkish teaching. The sample that will represent the universe consisted of Turkish course contents in EBA, Morpa Campus and Okulistik, which are e-learning platforms. The contents of Turkish courses in EBA, Morpa Campus and Okulistik are given in tables in line with skill areas and achievements. Qualitative data collection tool was used in the research. The contents of Turkish courses in EBA, Morpa Campus and Okulistik, which are the subject of the research, were created by document scanning, and qualitative data were evaluated with content analysis. The contents of the Turkish lessons were divided into categories, such as course presentation, activities and measurement tools, associated with skill areas, and classified in line with the achievements in the Turkish Language Curriculum (TCC). As a result of the research, the contents of the Turkish lessons in EBA, Morpa Campus and Okulistik, which are e-learning environments, were determined in line with the skill areas and the achievements in the Turkish Lesson Curriculum, and the content comparison was made. It has been determined that EBA, Morpa Campus and Okulistik have different contents in the teaching of listening/watching, speaking, reading and writing skills.