Kadına yönelik şiddet
The violence against to women
  1. Tez No: 737360
  2. Yazar: HİKMET NAZLICAN ÇALMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle meydana gelen bir toplumsal sorundur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere birçok kuruluş, kadına yönelik şiddetin en yaygın biçimi olduğuna dikkat çekmiştir. Kadınlara yönelik şiddet, cinsiyetle ilgili eşit olmayan ilişki tarzlarının bir yansıması olarak kabul edilmektedir. Toplum tarafından belirlenen, kadın ve erkek rollerine göre uygun davranmalarını beklemektedir. Bu nedenle, kadın ve erkek rolleri ataerkillik sistemi tarafından belirlenen bir eylem olarak kabul edilmelidir. Bu çalışmanın amacı, toplumda etkisini her gün daha fazla hissettiğimiz kadına yönelik şiddet olgusunu her yönüyle ele almak, kadına yönelik şiddetin nedenleri açısından önemli bir faktör olan toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde ve yarattığı etkiye dikkat çekip farklı bakış açılarıyla tartışmak ve kadına yönelik şiddetle mücadelede gelinen durumu saptamak, hukuki düzenlemeleri ve mekanizmaların mevcut durumunu betimlemektir Ayrıca bu çalışmada, şiddete maruz kalan kadınların yaşadıkları toplumsal cinsiyet temelli şiddeti dayanarak tanımlamak, fiziksel şiddete odaklanmak yerine şiddetin daha örtük biçimleri olan ekonomik, psikolojik ve cinsel şiddet gibi nispeten daha az görünür olan şiddet biçimlerini de ele almaktır. Bu çalışmayla hem kadına yönelik şiddetin farklı boyutları ele alınarak hem de şiddetin arka planında yer alan erkeklik rollerinin çoğu zaman bilmeden kabul edilerek; kadına yönelik şiddetin yeniden üretildiğini anlamak için bu durumu belirlenen roller açısından değerlendirmek önemlidir. Kadın ve erkek toplumun iki temel unsurudur, bu nedenle kadınları anlamak için erkeklere biçilen rolleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Toplumsal cinsiyet çalışmalarının tamamlayıcılığı konusunda oldukça önemli olan ve erkekliğin çeşitli konularını ele alan“Erkeklik Kuramı”, yeniden üretimin ve toplumsal rollerin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is a social problem that occurs due to gender inequality. Many organizations, especially the World Health Organization (WHO), drew attention to the fact that violence against women is the most common form. Violence against women is accepted as a reflection of unequal relationship styles related to gender. It expects them to behave appropriately according to the roles of men and women determined by society. Therefore, the roles of men and women should be accepted as an action determined by the patriarchal system. The aim of this study is to deal with the phenomenon of violence against women, whose impact we feel more and more in society every day, to discuss the violence against women from different perspectives within the framework of gender roles, which is an important factor in terms of the causes of violence against women, and to determine the situation in the fight against violence against women. In addition, in this study, to describe the gender-based violence experienced by women who have been subjected to violence, instead of focusing on physical violence, it is also to deal with relatively less visible forms of violence such as economic, psychological and sexual violence, which are more implicit forms of violence. . With this study, both by considering the different dimensions of violence against women and by accepting the roles of masculinity in the background of violence, mostly unknowingly; In order to understand that violence against women is reproduced, it is important to evaluate this situation in terms of defined roles. Men and women are two fundamental elements of society, so it is important to consider the roles assigned to men in order to understand women. Masculinity Theory, which is very important for the complementarity of gender studies and deals with various issues of masculinity, helps to understand reproduction and social roles.