Roper, logan ve tierney'in hemşirelik modeline dayalı hasta eğitim programının hemodiyaliz tedavisi alan bireylerin günlük yaşam aktiviteleri ve öz-bakım gücüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of roper, logan & tierney's nursing model-based patient education program on the DAİLY living activities and SELF-care agency of individuals receiving hemodialysis treatment
- Tez No: 737384
- Danışmanlar: PROF. DR. MERDİYE ŞENDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan bireylere Roper, Logan ve Tierney'in Hemşirelik Modeline dayalı verilen eğitimin günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık/bağımsızlık düzeylerine ve öz-bakım gücüne etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Aralık 2020–Mayıs 2021 tarihleri arasında Muş İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Muş Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde hemodiyaliz tedavisi alan bireyler; örneklemini araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 84 hasta birey oluşturdu. Araştırma, 42 kişilik deney ve 42 kişilik kontrol grubu ile gerçekleştirildi. Deney grubuna 6 haftalık Roper, Logan ve Tierney'in Hemşirelik Modeline dayalı eğitim verildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişimde bulunulmadı. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Hemodiyaliz Tedavisinin Günlük Yaşam Aktivitelerine Etkisini Değerlendirme Formu”,“Modifiye Barthel İndeksi”ve“Öz-Bakım Gücü Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde t testi, varyans analizi, Kikare analizi, Friedman testi, Cronbach α, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 57,95±11,62 yıl, %52,3'ünün kadın, %93,6'sının evli, %89,8'inin çocuk sahibi olduğu, %54,9'unun ilkokul/lise mezunu ve %57,9'unun çalışmadığı saptandı. Bireylerin %83,3'ünün ailesinde hemodiyaliz tedavisi alan başka birey olmadığı, %39,9'unun 1-3 yıldır hemodiyaliz tedavisi aldığı ve %77'sinin başka bir kronik hastalığının bulunduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out experimentally to evaluate the effect of the education given to individuals receiving hemodialysis treatment based on the Nursing Model of Roper, Logan & Tierney, on their dependency/independence levels and selfcare agency in their daily living activities. Materials and Methods: The population of the research is individuals who received hemodialysis treatment in Hemodialysis Unit of Muş State Hospital affiliated to Muş Provincial Health Directorate between December 2020 and May 2021; the sample consisted of 84 patients who met the inclusion criteria of the study. The research was carried out with an experimental group of 42 patient and a control group of 42 patient. The experimental group received a 6-week training based on Roper, Logan & Tierney's Nursing Model. No intervention was made in the control group. Research data were collected with“Patient Information Form”,“Daily Living Form of Effectiveness of Hemodialysis Treatment on Activities”,“Modified Barthel Index”and“Self-Care Agency Scale”. T test, analysis of variance, Chi-square analysis, Friedman test, Cronbach α, Kurtosis and Skewness coefficients were used in the analysis of the data. Results: It was determined that the average age of the individuals participating in the study was 57.95±11.62 years, 52.3% were women, 93.6% were married, 89.8% had children, 54.9% were primary school/high school graduates, and 57.9% of them did not work. It was determined that 83.3% of the individuals had no other family members receiving hemodialysis treatment, 39.9% had received hemodialysis treatment for 1-3 years, and 77% had another chronic disease.