Beyond the Neo-Baroque: 'The New Red' aesthetics of Charles Stross' post-singularity fiction
Neo-Barok ötesinde: Charles Stross'un tekillik sonrası yazınının 'Yeni Kızıl' estetiği
  1. Tez No: 737443
  2. Yazar: ONUR EYÜP BÖLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma Tekillik sonrası kurgunun, özellikle Charles Stross'un Tekillik sonrası eserlerinin estetiğini incelemektedir. Bu alt türün kapsamlı tarihi, felsefi ve sanatsal arka planını sunulduğunda, Tekillik sonrası kurgunun oluşturduğu 21. yüzyıl estetik paradigmasının 20. yüzyıl neo-Barok'un bir uzantısı olduğu ortaya koyulmaktadır. Çalışmada bu paradigmanın jenerik ütopya, distopya ve apokaliptik kurgu biçimlerine alternatif oluşturduğu tartışılmaktadır. Bu anlamda çalışma, Tekillik sonrası kurgunun diyaloğa girdiği politik, sanat, ekonomi, doğal ve beşeri bilim felsefesi gibi daha geniş söylem alanlarının içerisinde güncel bilimkurguya disiplinler arası bir yaklaşım ve kuramsal çerçeve sunarak edebi kuram ve bilimkurgu çalışmalarına katkıda bulunmaktadır. Stross'un, kurgusal olmayan bilimsel söylem içerisindeki tanımı ve ideolojik uzantıların ötesinde bir edebi araca dönüştürdüğü, derinleştirip çoğalttığı teknolojik Tekillik teması etrafında materyalist bir ontoloji, kıtlık sonrası bir ekonomik model ve mutlak farklılığa dayalı bir etik çerçeve kuran, ayrıca kendisini ortaya çıkaran alt türlerin geleneklerine karşı çıkan metinleri böylesi bir yaklaşımı gerektirmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma Stross'un bu alt türü tanımlayan Singularity Sky, Accelerando ve Glasshouse metinlerini kapsamlı olarak incelemektedir. Bu eserleri neo-Barok ışığında okumak Tekillik sonrası alt türünü anlamak ve değerlendirmek açısından bütünlüklü bir perspektif sunduğu gibi, gelecekteki bilimkurgu çalışmaları için de kuramsal bir alan açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the aesthetics of post-Singularity fiction, particularly post-Singularity works by Charles Stross. Providing a comprehensive historical, philosophical and artistic background of the sub-genre, the study demonstrates that the 21st century aesthetic paradigm that post-Singularity fiction establishes is an extension of the 20th century neo-Baroque. It is argued that this paradigm offers an alternative to generic forms of utopian, dystopian and apocalyptic fiction. In this sense, the study contributes to literary theory and science fiction studies by presenting a multidisciplinary approach and theoretical framework to contemporary science fiction within the larger fields of discourse, including politics, art, economy, philosophy of natural and social sciences with which the aesthetics of post-Singularity fiction engages. Such an approach is required by Stross' foundational texts, which both challenge the conventions of the preceding sub-genres that gave rise to them, and construct a materialistic ontology, a post-scarcity economic model, and ethics of absolute difference revised around the theme of the technological Singularity which is in turn complicated, multiplied and rendered into a literary device beyond its definitions and ideological ramifications in the non-fictional scientific discourse. In this context, this study offers a comprehensive analysis of three defining texts by Stross, namely Singularity Sky, Accelerando, and Glasshouse. Reading these works in the light of the neo-Baroque offers a comprehensive perspective to examine and appreciate the sub-genre, and opens up a new theoretical field for future studies.