Yenidoğanın yoğun bakım ünitesinden taburculuğundan önce ebeveyn gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of parental needs before their newborn is discharged from the intensive care unit
  1. Tez No: 737612
  2. Yazar: EMİNE EŞREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma, yenidoğanın yoğun bakım ünitesinden (YYBÜ) taburculuğundan önce ebeveyn gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı.Araştırma, bir devlet hastanesinde YYBÜ'de yatarak tedavi ve bakım gören preterm bebeklerin anne-babaları ile gerçekleştirildi (N=100). Veriler; preterm bebeğin taburculuğundan 24-48 saat öncesinde“Bebek ve Anne/Baba Bilgi Formu”ve“Hastaneden Eve Geçiş Ölçeği (HEGÖ)”ile toplandı. Elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemler ile analiz edildi. Araştırmaya katılan preterm bebeklerin ortalama 36.34±1.295 haftalık, doğum kilosunun 2970.90±481.158 gram olduğu, 4.74±3.386 gündür YYBÜ'nde tedavi ve bakım gördüğü belirlendi. Ayrıca %62'sinin erkek,%56'sının yenidoğan sarılığı(YDS) tanısının olduğu saptandı. Annelerin yaş ortalamasının 30.54±6.50 yıl, %50'sinin lise mezunu olduğu; babaların ise yaş ortalamasının 33.26±6.642 yıl, %48'inin lise mezunu olduğu saptandı. Anne ve babaların bebek ve ebeveynin ayrı kalma süresinin 4.48±3.05 gün olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a descriptive study to determine parental needs before the newborn is discharged from the intensive care unit (NICU). The study was carried out with the parents of preterm infants receiving inpatient treatment and care in a NICU in a state hospital (N=100). Datawas collected 24-48 hours before the discharge of the preterm infant with the Infant and“Mother/Father Information Form”and the Hospital-to-Home Transition Scale (HEGS). The obtained data were analyzed with appropriate statistical methods. It was determined that the preterm babies participating in the study were 36.34±1.295 weeks on average, their birth weight was 2970.90±481.158 grams, and they had been treated and cared for in the NICU for 4.74±3.386 days. In addition, 62% of them were male and 56% were diagnosed with neonatal jaundice. The mean age of the mothers was 30.54±6.50 years, 50% of them were high school graduates; mean age of the fathers was 33.26±6.642 years, and 48% of them were high school graduates. It was determined that the separation time between the parents and the baby and the parents was 4.48±3.05 days.