Tiroglobulin seviyesi yüksek, ıyot-131 tüm vücut taramasintigrafisi negatif diferansiye tiroid kanserli olgularda f-18 fdgpet/bt görüntülemenin rolü
The role of f-18 fdgpet/ct imaging in cases with high thyroglobulin levels and iodine-131 whole-body scanning scintigraphy negative differential thyroid cancer
- Tez No: 737627
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZPAÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Diferansiye tiroid kanserlerinin total tiroidektomi ve I-131 ablasyon tedavisi sonrasıtakiplerinde I-131 tüm vücut tarama (TVT) ve tiroglobulin (Tg) ölçümleri standart yöntemlerolmaya devam etmektedir. Bununla birlikte de-diferansiye olan ve I-131 akümülasyonkapasitelerini kaybeden tiroid kanserlerinin takibinde klasik yöntemler yetersiz kalmaktadır.Bu durumlarda oluşan oluşan yanlış negatif sonuçların engellenmesi açısından PETB/Tgörüntüleme oldukça yararlıdır ve son yıllarda [18f]-2-fluoro-2-deoxy-d-glucose PozitronEmisyon Tomografi(F-18 FDG PET)/BT görüntülemenin diferansiye tiroid kanserlerinde deduyarlı bir yöntem olduğuna ilişkin çalışmaların sayısı artmıştır. . 2002 yılından itibaren deCMS (Centers for Medicare and Medicaid Services) tarafından Tg pozitif-I-131 TVT negatiffolliküler orjinli tiroid kanserli olgularda F-18 FDG PET kullanımı, PET endikasyonlarıarasında kabul edilmiştir.Bu çalışma Tg düzeyi yüksek ve I-131 TVT negatif olan Diferansiye Tiroid Kanserliolguların takibinde F-18 FDG PET'/BT görüntülemenin değerinin araştırılması amacıylaplanlanmıştır. Bu amaçla I-131 TVT negatif olan ve Tg düzeyi yüksek tespit edilen 30diferansiye tiroid kanserli olguya (11 erkek, 19 kadın) F-18 FDG PET/BT görüntülemeuygulandı. Olguların 26'sı Papiller Tiroid Karsinomu, 4'ü ise Folliküler Tiroid Karsinomutanıları ile takip edilmekteydi. Olguların tamamında görüntüleme sırasında TSH değerisuprese (< 2 μIU/ml) idi.Tüm grupta F-18 FDG PET/BT'in duyarlılığı duyarlılığı % 91.3, özgüllüğü % 71.4pozitif öngörü değeri % 91.3 ve negatif öngörü değeri % 71.4 olarak hesaplanmıştır. Papillerkarsinom klasik tipte FDG PET/BT duyarlılığı %88.8 özgüllüğü ise %33.3 olarak bulunurken;tall cell varyantlı olgularda duyarlılık %85.7 ve özgüllük %100 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Whole-body I-131 scintigraphy (WBS) and serial thyrogobulin measurement (Tg) arestandard methods for detecting differentiated thyroid cancer (DTC) recurrence aftertotal/near total thyroidectomy and I-13 ablation .However, these methods have limitations fordetecting locoregional recurrences or distant metastases when dedifferentiation of tumourcells, which leads to loss of the ability to concentrate the I-131. PET/BT is useful in thesesituations for detecting thyroid cancer recurrences or metastasis and recently [18f]-2-fluoro-2-deoxy-d-glucose Pozitron Emisyon Tomografi(F-18 FDG PET)/CT has been increasinglyused as an imaging modality for patients with thyroid cancer. In 2002,CMS (Center forMedicare and Medicaid Services) added the detection of recurrent disease in Tg –positive /WBS-negative patients with follicular-cell-origin thyroid cancer to the list of nationallycovered indications for FDG PET. The aim of this study was to evaluate the role of F-18 FDG PET/CT (18fflourodeoxyglucose-pozitron emission tomography / computer tomography) in I-131 WBS-negative,thyroglobulin–positive patients with suspected differentiated thyroid cancerrecurrences and metastasis.30 patients were selected using these criteria. There were 11 malesand 19 females. The pathological types of the cancer were as follows: papillary (26) andfollicular (4) . TSH (thyroid –stimulating hormon) level at the time of FDG PET/BT wassuppressed (< 2 μIU/ml) in all patients. FDG PET/CT demonstrated a patient-based sensitivity % 91.3, specificity , % 71.4positive predictive value of %91.3 and negative predictive value of %71.4. Sensitivity andspecificity of FDG PET/BT in papillary carsinom classic type were %88.8,%33.3,respectively. However sensitivity and specificity of FDG PET/BT in papillarycarcinom tall cell variant were %85.7, %100,respectively. FDG PET/CT is useful especialy in the detection of differentiated thyroid cancer residual,recurrent or metastatic disease in patients with elevated Tg and negative I-131 WBS.Additionally exploration of other foci which don't accumulate I-131 in patients with I-131positive metastases, evaluation of cases which are histopatholocically and clinically in the riskgroup regardless of the Tg and I-131 positivity, Anti-Tg antibody positivity, investigation ofsuspicious lesions which are detected with other imagine modalities and assesment ofprognosis are among the other important and potential indications.