Sağlık çalışanlarının COVİD-19'a ilişkin tutumlarının motivasyon ve iş performansına etkisi
The effect of healthcare professionals' attitudes regardingCOVID-19 on motivation and work performance
- Tez No: 737626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ALPER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının COVİD-19'a ilişkin tutumlarının, motivasyonlarının ve iş performanslarının ilişkin düzeylerini inceleyerek, sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı farklılık olup olmadığını ve sağlık çalışanlarının COVİD-19'a ilişkin tutumlarının motivasyon ve iş performansına etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu araştırmanın evrenini 01.06.2021-30.06.2021 tarihleri arasında, Sivas Numune Hastanesinde çalışan 1573 sağlık çalışanı (hekim, hemşire, idari personel ve diğer sağlık personeli) oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise bu tarihler arasında çalışan 337 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında dört bölümden oluşan kişisel bilgi formu, çok boyutlu COVİD-19 ölçeği, motivasyon ölçeği ve iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 23.0 programı ile değerlendirilmiş olup, t testi, One-way ANOVA testi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis testi ve Spearman Korelasyon analizi ile Regresyon analizi kullanılmıştır. Yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan 337 katılımcının %68,5'inin kadın, %52,2'sinin 26-35 yaş aralığında, %57,9'unun lisans düzeyinde eğitim gördüğü, %49,6'sının hemşire, %34,7'sinin 0-5 yıl aralığında sağlık sektöründe çalıştığı ve %59,3'ünün ise 0-5 yıl aralığında mevcut hastanede çalıştığı saptanmıştır. Katılımcıların COVİD-19 tutumları, motivasyon ve iş performansı düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların ölçek toplam puan ortalamalarına göre, kadınların erkeklere göre, 46 yaş ve üzeri çalışanların diğer yaş grubundaki çalışanlara göre, sağlık sektöründe toplam 16 yıl ve üzeri çalışanların diğer gruplara göre COVİD-19 tutumlarının istatistiksel açıdan daha yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Katılımcıların motivasyon ölçeği toplam puan ortalamalarına göre, 46 yaş ve üzerindeki çalışanların diğer yaş gruplarına göre, sağlık sektöründe toplam 16 yıl ve üzeri çalışanların diğer gruplara göre istatistiksel açıdan daha yüksek motivasyon düzeyine sahip olduğu saptanmıştır. Katılımcıların iş performansı ölçeğine verdikleri cevapların toplam puan ortalamalarına göre ise, demografik özellikler açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların COVİD-19 tutumları ile motivasyonları ve iş performansları arasında anlamlı ve pozitif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizi bulgularında, COVİD-19 tutumlarının, motivasyonu ve iş performansını pozitif etkilediği saptanmıştır. COVİD-19 alt boyutlarından“önlemler”boyutunun içsel motivasyonu ve iş performansını pozitif etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes, motivations and work performance levels of healthcare professionals towards COVID-19, to determine whether there is a significant difference according to socio-demographic characteristics and to reveal the effect of healthcare professionals' attitudes towards COVID-19 on motivation and work performance. The population of this descriptive and cross-sectional study consists of 1573 health workers (physicians, nurses, administrative personnel and other health personnel) working in Sivas Numune Hospital between 01.06.2021 and 30.06.2021. The research sample consists of 337 people working between these dates. Personal information form consisting of four parts, multidimensional COVID-19 scale, motivation scale and job performance scale were used to collect data. The data obtained from the research were evaluated with the SPSS 23.0 program and t test, One-way ANOVA test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis test and Spearman Correlation analysis and Regression analysis were used. The error level was taken as 0.05. Of the 337 participants participating in the study, 68.5% were women, 52.2% were in the 26-35 age range, 57.9% had undergraduate education, 49.6% were nurses, 34.7% were 0- It was determined that they worked in the health sector between 5 years and 59.3% of them worked in the current hospital between 0-5 years. It was determined that the participants' COVID-19 attitudes, motivation and job performance levels were high. According to the scale total score averages of the participants, it has been determined that the attitudes of women aged 46 and over are statistically higher than those of other age groups, and those who work in the health sector for a total of 16 years and over are at a statistically higher level than other groups. According to the motivation scale total score averages of the participants, employees aged 46 and over have a statistically higher motivation level compared to other age groups, and those who work in the health sector for a total of 16 years or more. According to the total mean scores of the answers given by the participants to the job performance scale, there was no significant difference in terms of demographic characteristics. According to the research findings, a significant and weak positive correlation was found between the COVID-19 attitudes of the participants, their motivation, and their job performance. In the regression analysis findings, it was determined that COVID-19 attitudes positively affect motivation and work performance. It has been determined that the“measures”dimension, one of the sub-dimensions of COVID-19, positively affects intrinsic motivation and work performance.