Konya il merkezinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların beslenme alışkanlıkları üzerinde bir araştırma
A Research on food habits of the preschool children in Konya
- Tez No: 7378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
113 6 - ÖZET Bu arastırma, Konya İl merkezindeki okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-6 yaşlarındaki çocukların beslenme alışkanlıklarını ve hem evde nemde okuldaki beslenmeyle il-. gili davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla/Konya îl merkezinde bulunan M. E.G. S. B. Baş lı anaokulları ve anasınıfları,S.S.Y.B.Bağlı kreş ve gündüz bakım evleri, özel anaokulları, iş yerlerine bağlı kurumlar ile. S. U. Eğitim Fakültesi kız Sanat Eğitim Yüksek Okulu uy gulama anaokulu, merkezde, merkeze yakın, merkezden uzak semt lerde bulunanlar olarak kümelere ayrılmış (EK-1,2,3),bu kü melerden belli sayı ve oranlarda öğrenci (240 çocuk) tesadüf i seçilerek araştırma kapsamı içerisine alınmıştır. Denekler evrenin yaklaşık %20'sini teşkil edecek sayıda belirlenmiş tir. Beslenme alışkanlıklarına ait veriler, ana-baba ve öğ retmenlere uygulanan anket tekniği ile (EK-4,5) elde edilmiş tir. Veliye verilen 240 anketten 225' i geri dönmüştür. Deneklerin beslenme alışkanlıklarına ait soruların cevaplarına belli puanlar verilerek toplam 80 puan üzerin den değerlendirilmiştir (EK-6).Puanlamada istenilen cevapla rın alındığı 204 denek için beslenme alışkanlıklarında etki li olabilecek hususlar istatistiksel tekniklerle karşılaştı rılmıştır.Bu karşılaştırmaların değerlendirilmesinde bazı sorular cevapsız bırakıldığı için denek sayıları daha da düş müştür. Deneklerin beslenme alışkanlık puanları orta düzeyde olup yaşlarına ve cinsiyetlerine göre aldıkları puanlar ara sında Önemli bir farklılık bulunmamaktadır. Ayrıca, anaokuluna114 devam edenler ile anasınıfına devam edenler arasında beslen me alışkanlık puan ortalamalarındaki fark da önemsizdir. Deneklerin puanları üzerine annenin öğrenim düzeyinin ve aile gelirinin fazla etkisi söz konusu değildir. Ancak oku la başlamadan önce deneğe bakan kişilerin beslenme alışkanlık puanları üzerindeki etkisi önemli bulunmuştur (P-^.01). Deneklerin emzirilme süresine göre aldıkları puanlar istatistiksel bakımdan önemli bulunmuştur (P^.05). Kısa süreli emzirilenlerin beslenme alışkanlık puan ortalamaları daha uzun süre emzirilenlere göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 116 A RESEARCH ON FOOD HABÎTS OF THE PRESCHOOL CHILDREN ±N KONYA This research had been made to establish the aim of the 4 and 6 years old children's food habits both at home and in nursery school food actions, who attends the preschool education institutes. Because of this aim, the nursery schools and nursery classes which depend on to the Ministry of National Education in the city center of Konya, the daytime nurseries which depend on the Ministry of Health and Social Aid, special nurseries, institutes of working places and The University of Selçuk, Faculty of Education, School of Handcraft Education for Girls, applicable nurseries in the center of city; nearby the center which are distant neighbourhoods are divided in several heaps (App.1,2,3), the certain amount of students had been chosen coincidentally amoung these heaps (240 children) and used for the aim of our research. The subjects had been chosen almost the twenty percent of a term. I have had the results on the food habits with the help of inguiry technique which was applied on parents or on teachers (App. 4,5). The 225 inquiries returned from the families, amoung the 240 inquiries which were given them. I was given certain scores to the answers of the questions about the food habits of students ' and valued them totally with eighty scores (App. 6). The score of the food habit can be calculated on 204 students, because the enough answers had been received. Both the nursery students scores and the matters which can be influence on the students'117 food habits are compared with the statistical techniques. While I was appraising these comparisons, some of the guestions weren't answered so the number of the students become lesser. The scores of food habit of the students are at middle level; there isn't an important difference between the scores according to their ages and their sexes. Forthermore, there isn't an important difference between the nursery school students' and the nursery class students' food habit average scores, the education level of mother and the income of family hasn't an important influence on the students' scores.