Erken çocukluk dönemindeki çocukların (60-72 ay) düşünme düzeylerinin ve okul öncesi öğretmenlerinin düşünme eğitimi ile ilgili tutumlarının incelenmesi
Investigating the thinking levels of children in early childhood period (60-72 months) and attitudes of preschool teachers related to thinking education
  1. Tez No: 298000
  2. Yazar: EBRU MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırmanın genel amacı; okul öncesi öğretmenlerin düşünme eğitimi ile ilgili tutumlarının ve 60-72 aylık çocukların eleştirel düşünme düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma evrenini, 2009-2010 Eğitim ? Öğretim yılı bahar döneminde Çanakkale ili merkez ve 12 ilçesinde yer alan 85 kurumda görev yapan 181'i kadın ve 7'si erkek, toplam 188 okul öncesi öğretmeni ile Çanakkale il merkezinde yer alan kurumlara devam eden 85'i kız ve 72'si erkek, toplam 157 çocuk oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplamak üzere, araştırmacı tarafından geliştirilen Erken Çocukluk Döneminde ?Düşünme Eğitimi? ile İlgili Öğretmen Tutum Ölçeği ve Erken Çocukluk Dönemindeki (60-72 Ay) Çocuklara Yönelik Düşünme Ölçeği ile mevcut Raven Standart İlerleyen Matrisler Testi kullanılmıştır.Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçeklere ilişkin değişkenlere göre ayrı ayrı frekans ve yüzdelik dağılımlar belirlenmiş, ölçeklerin Geçerlik ve Güvenirlik analizleri yapılmış, tanımlayıcı istatistik değerleri bulunmuş ve toplam ve alt boyut puanlarının farklılıklarını belirlemek üzere Hipotez Testleri yapılmıştır.Öğretmen tutum ölçeğinin Bartlett değeri 6084,062 ve Cronbach Alfa katsayısı ,9564 olarak bulunmuştur. Çocuklara yönelik düşünme ölçeğinin ise Cronbach Alfa katsayısı ,967 olarak hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda öğretmenlerin, ?Düşünme Eğitimi?nin detaylı amaçları konusunda eksik bilgiye sahip oldukları ve geleneksel görüşlerin olumsuz düşünmelerine neden olduğu anlaşılmıştır. Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin konuya ilgilerinin daha fazla olduğu ve genel tutumlarının resmi kurumlarda çalışanlara göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Çocukların düşünme becerileri üzerinde ise, anne ve babanın eğitim durumunun etkili bir faktör olduğu ve annelerin babalara oranla daha etkin olduğu görülmüştür. Cinsiyetin ise düşünme becerileri üzerinde önemli bir faktör olmadığı bulunmuştur.Erken Çocukluk Dönemindeki (60-72 Ay) Çocuklara Yönelik Düşünme Ölçeği'nin daha üst düzeydeki düşünme becerilerini de kapsayacak şekilde geliştirilmesi ve konuya ilişkin bir eğitim programının hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the attitudes of pre-school teachers about thinking education and examine the critical thinking levels of 60-72 month children. Target population of the study is total 188 pre-school teachers as 7 of them are male and 181 of them are female serving at 85 institutions in 12 districts and center of Canakkale during 2009-2010 academic year spring term and total 157 children 85 of them are girls and 72 of them are boys attending to institution in the center of Canakkale.The scale of teacher attitude scale relating to ?Thinking Education? during early childhood period and thinking scale for the children at early-childhood period (60-72 months) developed by the researcher and existing Raven Standard Progressive Matrices Test were used to collect data for the research.Separate frequency and percentage distributions were determined based on variables relating to scales developed by the researcher, validity and reliability analysis of the scales were performed, defining statistical values were found and hypothesis tests were conducted to determine the differences of total and lower scores.Barlett value of teacher attitude scale was found as 6084, 062 and Cronbach Alpha coefficient was found as ,9564. Cronbach Alpha coefficient of thinking scale for the children was calculated as , 967.At the end of research, it was understood that teachers have deficient information about the detailed purposes of ?Thinking Education? and traditional opinions caused to negative thinking. It was seen that teachers working and private institutions are more interested in the subject and their general attitudes are more positive than the ones working at public institutions. It was understood that education background of parents is an efficient factor on the thinking skills of children and mother is more influential than the father. It was found that the gender is not an important factor on thinking skill.It is recommended that thinking scale for children in early childhood period (60-72 month) should be developed as to cover upper level thinking skills and an education program for the subject should be prepared.