Türk Rekabet Hukukunda uyumlu eylem ile doğurduğu hüküm ve sonuçlar
Concerted action in Turkish Competition Law, its influences and consequences
- Tez No: 737812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun m. 4'te düzenlenen rekabeti ihlâl edici bir davranış olan uyumlu eylem incelenmiştir. Çalışmamızda, uyumlu eylemin gelişen teknoloji ile birlikte rekabet üzerindeki bozucu ve sınırlandırıcı etkisinin diğer iş birliği türlerine göre daha hızlıca ve kolay şekilde gerçekleşmesi sebebiyle bu eylemin bilhassa hukuki açıdan gerçekleşme şartları ile doğurduğu hüküm ve sonuçlarını incelemek amaçlanmıştır. Bu bağlamda, bu eylemin tanımı, tarihi gelişimi, unsurları, gerçekleşme şartları ve özellikle doğurduğu hüküm ve sonuçları Rekabet Kurulu kararları ışığında hukuki bir yaklaşımla ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was prepared as a doctoral thesis, concerted action, a behavior violating competition and regulated in the article 4 of the Law numbered 4054 on the Protection of Competition, was examined. In our study, because of the fact that the disruptive and limiting effect of the concerted action on the competition with the developing technology is realized more quickly and easily than in other types of cooperation, we aimed to examine the influences and consequences of this action together with its realization terms, especially with regard to the law. In this context, the definition, historical development, elements, conditions of realization, and especially the influences and consequences of this action have been discussed and examined with a legal approach in the light of the decisions of the Competition Council.