Dış ticaret ve iktisadi büyümeye model olarak 'Kolonizasyon'
'Colonization' as a model for foreign trade and economic growth
- Tez No: 737860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Tarih, Economics, Philosophy, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Roma İmparatorluğu'nun yıkılması sonrasında Avrupa, İmparatorluğun getirdiği barış ve refah ortamından uzaklaşmıştır. Derebeylerinin ve zayıf krallıkların yönetimi altında görece zenginliğinin yanı sıra refahını kaybettiği gözlenmektedir. Merkezi krallıkların kurulup güçlenmesiyle birlikte, İtalya merkezli dış ticaretin önce İberya Yarım Adası'na daha sonra da kuzeye kaydığı bilinmektedir. Avrupa insanının yağmadan ticarete doğru evirildiği bu dönem, beraberinde merkantilist politikaları da getirmiştir. Merkantilist politika ekseni daha fazla biriktirmek için dış ticaret fazlası vermek anlamına gelmektedir. Bu amaç için askeri güç kullanmak oldukça kabul edilebilir bir yöntemdir. Askeri gücün ticareti genişlettiği, ticaretin de daha fazla ticari güç ürettiği, dış ticaret fazlasının da bir ülkenin en önemli amacı haline geldiği bu çağın ana merkezinde kolonizasyon bulunmaktadır. Çalışmamda dış ticaret yoluyla büyüme ve savunma sanayi harcamalarının ticarete olan etkisi ile gelişen batı medeniyetinin, sanayi devrimini yapabilecek erginliğe ulaşmasının nedenleri üzerinde durulacaktır. Literatürdeki teorilerin ışığında Avrupa zenginleşmesinin izi sürülecektir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Roman Empire, Europe moved away from the peace and prosperity brought by the Empire. It is observed that under the rule of overlords and weak kingdoms, it lost its prosperity as well as its relative wealth. It is known that, with the establishment and strengthening of the central kingdoms, the Italian-centered foreign trade first shifted to the Iberian Peninsula and then to the north. This period, in which European people evolved from plunder to trade, brought with it Mercantilist policies. Mercantilist policy means giving foreign trade surplus in order to accumulate more. It is quite acceptable to use military force for this purpose. Military power expands trade, trade produces more commercial power, and foreign trade surplus; Colonization is at the center of this age, in which a country has become the most important goal. In my study, the reasons for the growth through foreign trade and the effect of defense industry expenditures on trade, and the reasons for the developing western civilization to reach maturity to make the industrial revolution will be emphasized. European enrichment will be traced in the light of the theories in the literature.