Metin madenciliği yöntemleri ile 1991-2021 yılları arasında zootekni alanında yazılan tezlerin incelenmesi
Investigation of thesis written in the field of zootechnics between text mining methods and the years of 1991-2021
- Tez No: 737933
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YEŞİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, zootekni alanında 1991-2021 yılları arasında yazılmış tezlerin metin madenciliği yöntemleri ile analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında toplam 1665 tezin İngilizce özet kısımları incelenmiştir. Çalışmanın veri kaynağını ise yıllara göre ayrılmış olan bu tezler oluşturmaktadır. Veri kaynağımız metinsel yapıda olduğu için analize uygun hale getirmek adına öncelikle gerekli gürültülerden (noktalama işaretleri, sayılar, stopwordsler vb.) temizlenmiştir. Python dili ve kütüphaneleri ve web tabanlı bir yazılım olan Voyant kullanılarak bu tezlerin metin madenciliği yöntemleri ile analizleri yapıldığında her sene alanda yazılan tezlerin farklı konular üzerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Yıllara göre tek tek analizleri yapılan tez çalışmalarının son olarak hepsini tek bir metinsel veri kaynağı haline getirerek son 30 yılda en çok üzerinde durulan tez çalışma konuları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the text mining methods of theses written between 1991-2021 in the field of zootechnics. Within the scope of the study, the abstracts of a total of 1665 theses were examined. The data source of the study is these theses, which are separated by years. Since our data source is in a textual structure, first of all, necessary noises (punctuation marks, numbers, stopwords, etc.) were cleaned in order to make it suitable for analysis. When these theses are analyzed with text mining methods using Python language and libraries, it has been determined that the theses written in the field every year focus on different topics. Finally, the thesis studies, which were analyzed one by one according to the years, were brought together as a single textual data source and the most emphasized thesis studies in the last 30 years were revealed.