Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Gaziosmanpaşa Haseki E-ASM ve Bağcılar Haseki E-ASM'ye başvuran kadınlardan çocuğu olanların, çocukların yaşlarına bağlı olarak uyku kalitelerindeki değişim
Gaziosmanpaşa Haseki E-ASM and Bağcılar from Haseki Educatıon and Research Hospital, changes in sleep quality depending on the age of the children from women applying to Haseki E-ASM
  1. Tez No: 737945
  2. Yazar: CEREN TAYMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı aile sağlığı merkezine başvuran kadınlardan çocuğu olanların, çocukların yaşlarına bağlı uyku kalitelerinin nasıl olduğunu ve uyku kalitesine nelerin etki ettiğini tespit etmektir. Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı olarak tasarlanmış bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya 15.02.2022-31.03.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gaziosmanpaşa Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfustan çalışmamıza katılmaya gönüllü çocuk sahibi olan kadınlardan 445 kadın dahil edildi. Kişilere Sosyodemografik Özelik Formu, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ-BB) uygulandı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of this study is to determine the sleep quality of women who have children among women who applied to the family health center affiliated to Haseki Education and Research Hospital, depending on their age, and what affects the sleep quality. Method: This study is a single-centered, observational descriptive survey study. From the population registered in Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center Bağcılar Education Family Health Center and Health Sciences University Haseki Health Application and Research Center Gaziosmanpaşa Education Family Health Center between 15.02.2022 and 31.03.2022, women who had children voluntarily participated in our study. 445 women were included. Sociodemographic Characteristics Form, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and Beck Depression Scale for Primary Care (BDI-BB) were applied to the subjects. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Descriptive statistics; numbers and percentages for categorical variables, mean, standard deviation, minimum and maximum for numerical variables were given.