Performans sanatları mimarisinde yeni bir öge: Franco Dragone direktörlüğünde su tiyatrosu
A new element in performing arts architecture : Aqua theater direction by Franco Dragone
- Tez No: 737974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Çağlar boyunca var olan tiyatro sanatı, bulunduğu dönemin ruhu ve gerekliliklerini karşılayabilmek adına, seyirci ile kurulacak ilişki üzerinden mekânsal yenilikçi çözümler aramıştır. Modern dönemin etkisi ile birlikte tiyatro sanatı ve mekânı hızla değişen dünya, toplum ve insan yapısıyla paralel olarak kendini her seferinde yenileyen ve üretken bir yapıya dönüşmüştür. Tiyatro mekânı önceki yüzyıllara nazaran daha hızlı gelişen 20. Yüzyıl teknolojisinin beraberinde getirdiği yeniliklere ilk etapta uyum sağlamakta zorlanmış ancak en hızlı evrim sürecini bu dönemde geçirmiştir. Sahne mekânının geçirdiği evrim, seyirci –seyir yeri ilişkisi, metinlerin ele alınış şekli, yönetmen-yazar ilişkisi, performans sanatçılarının çok yönlülüğü gibi unsurların bir araya gelmesiyle tiyatro sanatının multidisipliner bir sanata dönüşümünü sağlamıştır. Projeksiyon, led ekran ve panolar, video art, hologram, lazer gibi gelişmiş teknolojiler, yenilikler tiyatroda ciddi bir dönüşüme; metin yazımından sahneleme biçimine kadar pek çok önemli unsurun değişimine sebep olmuştur. Bu değişim beraberinde yeni sahne yapısı ve biçimlerinin de ortaya çıkmasına ve bir kabuk değişimine sebep olmuştur. Çağdaş sahnenin temsilinde bu çeşitlilik yeni temsil biçimlerine ve farklı alt türlerin oluşmasına zemin sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı; tarihsel süreç içerisinde tiyatronun disiplinlerarası etkileşimini de irdeleyerek, teknolojiyle sahne ilişkisinin vardığı son durakta, günümüzün öncü ve yenilikçi tiyatro yönetmenlerinden biri olan Franco Dragone'un direktörlüğünü yaptığı şovların gerçekleştiği mekânların; performans sanatları mimarisinde yeni bir öğe haline gelerek Su Tiyatrosu olarak anılmasını sağlayan arka planı incelemek ve mimaride yeni bir kapı açan, dans, müzik, yüzme, akrobasi gibi farklı sanat ve spor dallarının bir arada kullanılması için gereken standartların ve tasarım kriterlerinin saptanarak literatüre kazandırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The art of theater, which has existed throughout the ages, sought innovative spatial solutions through the relationship to be established with the audience in order to meet the spirit and requirements of the period. With the influence of the modern period, the world which the art of theatre and space rapidly changes has turned into a structure that renews and produces itself with society and human structure. The theater space had difficulty in adapting to the innovations brought by the technology of the 20th century, which developed faster than in previous centuries, but it had the fastest evolution process in this period. The evolution of the stage, the relationship between the audience and the excursion spot, the way the texts are handled, the relationship between the director and the author, and the versatility of the performance artists have enabled the transformation of the art of theater into a multidisciplinary art. Advanced technologies such as projection, led screen and panels, video art, hologram, laser have caused the change and transformation of many important elements from text writing to staging. This change has led to the emergence of new stage structure and forms and a change of shell. This diversity in the representation of the contemporary scene has paved the way for new forms of representation and the formation of different sub-genres. The aim of this study is to examine the background of the venues where the shows directed by Franco Dragone -one of today's leading and innovative theater directors- take place which has become a new element in the architecture of performing arts and to be referred to as the Water Theatre and to determine the standards and design criteria required for the use of different arts and sports branches such as dance, music, swimming, acrobatics, which opens a new door in architecture, and to bring them into the literature by examining the interdisciplinary interaction of theater in the historical process at the last stop of the relationship between technology and the stage.