Gerilim tipi baş ağrısı ile aile işlevselliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between tension-type headache (TTH) and family functionality
  1. Tez No: 738064
  2. Yazar: AYHAN ARAPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA İREN AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, gerilim tipi baş ağrısı ile aile işlevselliği arasındaki ilişkiyi açıklayarak koruyucu önlemlerin alınmasında farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Ankara Kızılcahamam ve Çalışmacının Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 18-49 yaş arasında, kadın, gerilim tipi baş ağrısı tanısı olan veya başvuruda tanısı konulan, çalışmaya katılmaya gönüllü, ruhsal, fiziksel ve bilişsel olarak ölçekleri doldurulabilir durumda olan 63 gerilim tipi baş ağrısı olan ve 63 baş ağrısı olmayan kontrol grubu olmak üzere toplamda 126 kişi çalışmaya davet edilmiş ve katılmıştır. Çalışmaya katılanlara 'sosyodemografik verileri içeren form', 'görsel analog skala' ve 'aile değerlendirme ölçeği' olmak üzere üç veri toplama aracı verilmiştir. Her üç form da bizzat katılımcılar tarafından aile sağlığı merkezindeki boş bir odada doldurulmuş ve teslim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to raise awareness in taking preventive measures by explaining the relationship between tension-type headache (TTH) and family functionality. Materials and Methods: There are 63 tension-type female patients between the ages of 18-49, registered in Ankara Kızılcahamam and Family Health Center, diagnosed with tension-type headache ordiagnosed with tension-type headache at the time of application, volunteer ed to participate in the study, and mentally, physically and cognitivelyable to fill in the scales. A total of 126 people, including tho sewith head acheand 63 with out head ache, were in vitedand participated in the study. Three data collection tools were given to the participants in the study, namelythe 'form containing sociodemographic data', the 'visual analog scale' and the 'family rating scale'. All three forms were fille dand received by the participants in a roomarranged in the family health center.