Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesinin öfke ve öfke ifade tarzı ile ilişkisi
The relationship of SLEEP quality and angry and angry expression in samsun Ondokuz Mayis University Medical Faculty tudents
- Tez No: 738067
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde uyku kalitesinin öfke ve öfke ifade tarzı ile ilişkisini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmasıdır. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi bir, iki ve üçüncü sınıf öğrencilerinde sözlü onamları alındıktan sonra yüz yüze görüşülerek veri toplama formu kendilerine uygulanmıştır. Çalışmaya 485 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin 256'sı kadın, 229'u erkek bireylerden oluşmakta. Verilerin toplanmasında; sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeğinden oluşan bir form kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (IBM SPSS Statistics 25) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study is to evaluate the relationship between sleep quality and anger and anger expression style in Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine students. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional, open uncontrolled type survey study. After their verbal consent was obtained, the data collection form was applied to the first, second and third year students of Samsun Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine by interviewing them face to face. 485 students participated in the study. 256 of the students are female and 229 are male. In the collection of data; A form consisting of sociodemographic data form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Trait Anger and Anger Expression Style Scale was used. SPSS (IBM SPSS Statistics 25) package program was used in the analysis of the data.