Düstur I. cilt transkripsiyon ve değerlendirme (s. 608-836)
Düstur I. volume transcription and evaluation (p. 608-836)
- Tez No: 738098
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Osmanlı İmparatorluğu açısından 19. yüzyıl, sancılı ve uzun bir dönem olmuştur. Bu dönemde yıkılma sürecine giren imparatorluğu ayakta tutabilmek adına, II. Mahmud dönemiyle başlayan reform hareketleri, Tanzimat'ın ilanından sonra da süratle devam etmiştir. Yapılan reformlara paralel olarak da, bu reformların ayakta kalmasını sağlamak amacıyla, birçok kanun ve nizam tanzim edilmiştir. Tanzim edilen bu kanun ve nizamları, muhafaza ve disipline etmek için de, zaman içerisinde“Düstur”adında resmi bir devlet tutanağı oluşturulmuştur. Düstur'da dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik alanları başta olmak üzere, birçok alanda yapılan düzenlemeleri görmek mümkündür. Bu açıdan baktığımızda bu resmi kaynağın, dönemin şartlarını gözler önüne serici çalışmalar barındıran bir özellik taşıdığı da söylenebilir. Çalışmamız olan Düstur, I. Cilt, (s. 608-836), ekleriyle beraber toplam 25 ayrı konu başlığını ihtiva eden düzenlemelerden meydana gelmiştir. Çalışmamızda bu düzenlemeler transkribe edilmiş ve mümkün olduğunca akademik kaynaklar taranılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın nihayetinde, imparatorluğun 19. yüzyılda yayımlamış olduğu birtakım kanun ve kaideler, bir nebze de olsa gün yüzüne çıkarılarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century was a painful and long period for the Ottoman Empire. In this period, in order to keep the empire, which was in the process of collapse, the reform movements that started with the Mahmud II period continued rapidly after the proclamation of the Tanzimat. In parallel with the reforms, many laws and regulations have been drawn up in order to ensure the survival of these reforms. In order to preserve and discipline these laws and regulations, an official state report called“Düstur”was created over time. In Düstur, it is possible to see the arrangements made in many fields, especially in the political, social and economic fields of the period. From this point of view, it can be said that this official source has a feature that contains studies that reveal the conditions of the period. Our work, Düstur, Volume I, (pp. 608-836) consists of regulations containing a total of 25 different subject headings, together with its annexes. In our study, these regulations were transcribed and evaluated by scanning academic sources as much as possible. At the end of our study, some laws and rules published by the empire in the 19th century have been tried to be explained by unearthing to some extent.