Analitik felsefe bağlamında resmin doğası
The nature of painting in the context of analytical philosophy
  1. Tez No: 738097
  2. Yazar: YUSUF AĞIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu eser metni, sanatı, kavramsal yapısı bakımdan sanat tarihsel örnekler ve felsefesel kuramlardan yola çıkarak sanatın doğasına uygun bir biçimde çözümlemeye çalışmaktadır. Başta, çözümsel sanatın temel dayanaklarından olan Analitik Felsefe geleneği Aristoteles, Bertrand Russell, Ayer ve Wittgenstein gibi felsefecilerin çalışmalarıyla açıklanmıştır. Sonra, bu felsefi yaklaşımların sanat ile olan ilişkileri Marcel Duchamp ve Joseph Kosuth gibi sanatçılardan örneklerle,“çözümsel sanat”başlığı altında tekrardan ele alınmıştır. Bu eser metni çalışması, sanatın estetik ile ilişkisinin bir eleştirisini özellikle Marcel Duchamp ve Joseph Kosuth gibi sanatçıların sanatsal yaklaşımları ve A.J Ayer'in“Dil, Doğruluk ve Mantık”adlı çalışması bağlamında tekrardan ele almıştır. Sanatı, içerisine“totoloji”kavramını dahil ederek yani sanatı sanat aracılığıyla çözümleyen Kavramsal Sanat, Analitik Felsefe bağlamında incelenmiştir. Ayrıca bu çalışma, sanat yapma yöntemlerinden biri olan resimde“gerçeklik”sorununu kendi çalışma pratiğimin de oluşturucu ögeleri arasında yer alan“tekstürel resim”yaklaşımı üzerinden sorgulamıştır. Bu bağlamda Rembrandt ve Anselm Kiefer gibi sanatçıların çalışmaları örneklenmiştir. Resim ve heykel gibi sanat türlerinin biçimsel anlamda birbiriyle olan ilişkisi, boyutlar hakkındaki genel yargılar ve bu yargıların soruşturulması mevcut sanat pratiğim ve bu eser metni çalışması açısından önemlidir. Bu bağlamda Robert Rauschenberg'in çalışmaları incelenmiştir. Çalışmada, ilgili kaynaklar dikkatlice incelemiştir. Bu incelemenin bir sonucu olarak sanatın hangi yolla ele alınırsa alınsın ancak kendi hakkında olan düşünsel bir etkinlik olduğu sonucuna varılmıştır. Bu yaklaşım sanat tarihinden çeşitli örnekler, Kavramsal Sanat ve Analitik Felsefe gibi yöntemlerle gerekçelendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This text of the artworks tries to analyze art in it's conceptual form based on art historical examples and philosophical theories, in accordance with the nature of art. At first, the tradition of Analytical Philosophy, which is one of the main pillars of analytical art, has been explained by the works of philosophers such as Aristotle, Bertrand Russell, Ayer and Wittgenstein. Then, the relations of these philosophical approaches with art are discussed again under the title of“analytic art”with examples from artists such as Marcel Duchamp and Joseph Kosuth. The study of this text of the work re-examined a critique of the relationship of art with aesthetics, especially in the context of the artistic approaches of artists such as Marcel Duchamp and Joseph Kosuth, and A.J Ayer's book“Language, Truth and Logic”. Art has been studied in the context of Conceptual Art, Analytical Philosophy, which includes the concept of“tautology”, that is, analyzes art through art. In addition, this study has questioned the problem of“reality”in painting, which is one of the methods of making art, through the approach of“textural painting”, which is among the constituent elements of my own working practice. In this context, the works of artists such as Rembrandt and Anselm Kiefer are exemplified. The relationship between art types such as painting and sculpture, general judgments about dimensions, and investigation of these judgments are important for my current art practice and the study of this text of the work. In this context, the works of Robert Rauschenberg were examined. The study carefully studied the necessary resources. As a result of this examination, it has been concluded that art is an intellectual activity about itself, no matter how it is handled. This approach has been tried to be justified with various examples from art history, methods such as Conceptual Art and Analytical Philosophy.