Alerjik rinitli çocuklarda koku fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve PNİF ile korelasyonu
Evaluation of odor functions in children with allergic rhinitis and correlation with PNİF
- Tez No: 738101
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı anamnez, fizik muayene ve laboratuvar testleri ile alerjik rinit tanısı almış çocuk hastalarda koku duyusunun başta inflamasyon ve obstrüksiyon olmak üzere hangi faktörlerden etkilendiğini araştırmak ve bu hastalarda oluşabilecek koku duyusu kaybına dikkat çekmektir. Metot: Çalışmaya Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Çocuk Alerji ve İmmünoloji kliniğinde takip edilen 6-18 yaş arası perennial alerjik rinit tanısı almış 77 hasta ve 36 sağlıklı kontrol dahil edildi. Her iki gruba tam kulak burun boğaz muayenesi, Sniffin Sticks koku testi, Peak nasal inspiratory flow ölçümü, yaşam kalitesi testi yapıldı. Yaş, boy ve kilo değerleri kaydedildi. Hasta grubun semptom sürekliliği, şiddeti ve total nazal semptom skoru kaydedildi ve deri prick testi uygulandı. Bulgular: Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda tamamı PAR hastalarından oluşan hasta grubumuzda koku disfonksiyonu % 54,5 iken kontrol grubunda %33,3 saptandı, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Hasta ve kontrol grubunun koku skorları karşılaştırılmasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Nazal kavitedeki obstrüksiyonu objektif olarak ölçmek için seçtiğimiz PNIF ölçümleri hasta grubunda ortalama 91,2±26,4, kontrol grubunda ise 113,6±25,8 olarak bulundu. Hasta grubunun PNIF değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü ve PNIF değeri ile koku skoru arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızın verilerinde bu literatürle uyumlu olarak koku skorlarının yaşla birlikte arttığı gözlenmiştir. Yaptığımız çalışmada da AR semptom şiddeti, sürekliliği ve TNSS ile koku fonksiyonu arasında ilişki saptanmamıştır. Bu çalışmada bakılan bir başka parametre olan PNIF'in hasta ve kontrol grubun her ikisine de yaş, boy ve kilo ile pozitif korelasyon gösterdiği saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda alerjik rinitin koku fonksiyonunu bozduğu ve PNIF değeri ile koku fonksiyonunun pozitif yönde korele olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Aim / Objective : The aim of this study is to investigate which factors beside of inflammation and obstruction affect the sense of smell in pediatric patients who diagnosed with allergic rhinitis by using anamnesis, physical examination and laboratory tests and based on these data, making an attention for loss of sense of smell that might be occurred in these patients. Methods : Study was made in Department of Otorhinolaryngology and Pediatric Allergy and Immunology Clinic in Haseki Training and Research Hospital. The study included 77 patients, ages ranged between 6-18, who diagnosed with perennial allergic rhinitis (PAR) and being followed in this clinic and also a control group consisted of 36 healthy people. A complete otolaryngological examination, Sniffin Sticks odor test, Peak nasal inspiratory flow measurement, and quality of life test were performed on both groups. Values of their age, height and weight were recorded. The patients' persistence and severity of symptoms and their total nasal symptom scores were recorded and skin prick test was applied to them. Results : When the data obtained from the study were analyzed, olfactory dysfunction was 54.5% in our patient group which entirely consisting of PAR patients, while it was 33.3% in the control group, a statistically significant difference was found between them. A statistically significant difference was also found when the odor scores of the patients and the control group were compared. The PNIF measurements that we selected to objectively measure the obstruction in the nasal cavity were found averagely 91.2±26.4 in the patient group and 113.6±25.8 in the control group. The PNIF value of the patient group was statistically significantly lower than the control group and a significant relationship was found between PNIF value and odor score. When the data of our study was taken cognizance of, it was observed that odor scores increased with age in accordance with this literature. In our study, no relationship was found between olfactory function neither the severity, persistence of allergic rhinitis (AR) symptoms nor total nasal symptom score (TNSS). It was determined that PNIF, another parameter examined in this study, showed a positive correlation with age, height and weight values in both groups. Conclusion : As a result of this study, it was shown that allergic rhinitis impairs olfactory function and that the PNIF value and olfactory function are positively correlated.