Antioksidan ve antiinflamatuvar etkili kitosan bazlı jellerin hazırlanması, karakterizasyonu ve HET-CAM ile antiinflamatuvar potansiyellerinin belirlenmesi
Preparation and characterisation of chitosan-based gels with antioxidant and anti-imflammatory effects and determination of THEİR anti-imflammatory potential with HET-CAM
- Tez No: 738120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kitosan jeli antiinflamatuvar ve antioksidan ajan olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiye florası için endemik bitki olan Helichrysum pamphylicum, diğer Helichrysum türleri gibi flavanoitler ve floroglusinol türevleri başta olmakla fenolik bileşikler açısından oldukça zengindir. Fenolik bileşiklerin, antioksidan, antiinflamatuvar, antitümör ve antimikrobiyal etki gibi özellikleri dahil birçok fizyolojik etkileri bilinmektedir. Bu tez çalışmasında Helichrysum pamphylicum Davis et Kupicha türüne ait toprak üstü kısımlardan elde edilen metanol ekstresini içeren kitosan bazlı jel formülasyonu başarı ile hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Antioksidan aktivite sonuçlarına göre hazırlanmış formülasyon belirgin bir şekilde DPPH serbest radikal süpürücü, ABTS●+ katyon renksizleştirici ve Metal şelatlayıcı antioksidan aktivite gösterirken zayıf redükleyici antioksidan potansiyel göstermiştir. Kitosan jeli ve H. Pamphylicum metanol ekstresinin sinerjistik etki ile kuvvetli antiinflamatuvar etki gösterdiği HET-CAM yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada hem antioksidan hem de antiinflamatuvar tedavide kullanılabilecek Helichrysum pamphylicum metanol ekstresi içeren kitosan bazlı jellerin başarılı bir şekilde formüle edilip karakterize edildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Chitosan gel is widely used as an anti-inflammatory and antioxidant agent. Helichrysum pamphylicum, which is an endemic plant for the flora of Turkey, is very rich in phenolic compounds, especially in flavanoids and phloroglucinol derivatives, like other plant species from the Helichrysum genus. Many physiological effects of phenolic compounds are known, including properties such as antioxidant, antitumor, antiinflammatory and antimicrobial effects. In this thesis, a chitosan-based gel formulation containing methanol extract obtained from the aerial parts of Helichrysum pamphylicum Davis et Kupicha was successfully prepared and characterized. According to the antioxidant activity results the prepared formulation showed significant DPPH free radical sweeper, ABTS●+ cation decolorizing and metal chelating antioxidant activity, while weak reducing antioxidant potential. It was determined using the HET-CAM method that chitosan gel and H. Pamphylicum methanol extract showed strong antiinflammatory effect with synergistic effect. In conclusion, in this study, it can be said that chitosan-based gels containing Helichrysum pamphylicum methanol extract, which can be used in both antioxidant and anti-inflammatory treatment, were successfully formulated and characterized.