Preparation and in vitro evaluation of targeted and anti-inflammatory drug loaded plga nanoparticles
Anti-inflamatuar ilaç içeren ve hedefli plga nanoparçacıkların hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
- Tez No: 862878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK ÖZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomalzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnflamasyon, belirli patojenik bozukluklardan kaynaklanır ve sürekliliği, ateroskleroz (AS) ve kanser gibi insan yaşamını tehdit eden kronik inflamatuar hastalıklara yol açar. Geleneksel ilaç taşıma sistemlerinin (İTS) inflamasyon tedavisinde kullanılmasının toksisite, yetersiz dağılım, düşük biyoyararlanım ve yüksek doz gereksinimleri gibi çeşitli sınırlamaları vardır. Bu nedenle, nanoparçacıklar (NP) geleneksel tedavi yöntemlerinin eksikliklerini aşabildikleri için modern İTS olarak son zamanlarda kullanılmaktadır. Üç projeden oluşan bu tezde, AS tarafından ya da oksidatif stres tarafından indüklenen inflamasyonun tedavisi için anti-inflamatuar ilaçlarla yüklenmiş poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) NP'lerin geliştirilmesi hedeflenmiştir. İlk projede, makrofaj hedefli ve anti-inflamatuar vitamin E metaboliti içeren NP'ler sentezlenirken, ikinci projede, kitosan kaplı, antioksidan ve anti-inflamatuar ilaç içeren çekirdek-kabuk PLGA NP'ler üretildi. Bu projelerde, AS kaynaklı inflamasyona karşı oluşturulan monodispers ve stabil NP'lerden sürekli ilaç salınımı başarılı bir şekilde elde edildi. Üçüncü projede ise, mitokondri hedefli, kuersetin yüklü, monodispers ve yüksek stabiliteye sahip PLGA NP'ler sentezlendi. Hücre kültürü çalışmaları bütün NP'lerin serbest ilaca kıyasla daha yüksek hücre canlılığı gösterdiğini kanıtladı. Ayrıca, tüm hedefli NP'ler inflamasyon durumunda reaktif oksijen türlerinin üretimini serbest ilaç ve hedeflendirilmemiş NP'lere kıyasla etkili bir şekilde azalttı. Bununla beraber, hedeflendirilmiş NP'lerin doza bağlı hedefleme etkinliği hedeflendirilmemiş NP'lere ve serbest ilaca karşı kanıtlandı. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında, kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde etkili bir İTS olarak hizmet etme potansiyeline sahip olan üç farklı PLGA NP geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammation is derived from certain pathogenic disorders and its persistence leads to chronic inflammatory diseases such as atherosclerosis (AS) and cancer, posing life-threatening risks. For its treatment, conventional drug delivery systems (DDS) have several limitations including the toxicity, insufficient delivery, weak bioavailability, and high dosage requirements. For this reason, nanoparticles (NPs) have been recently used as a contemporary DDS since they can overcome the shortcomings of traditional treatment methodologies. In this thesis, which is comprised of three projects, it is aimed to develop poly(D, L-lactide-co-glycolide) (PLGA) NPs loaded with anti-inflammatory drugs for the treatment of AS-induced inflammation or oxidative stress-induced inflammation. In the first project, macrophage-targeted and anti-inflammatory vitamin E metabolites containing NPs were synthesized while in the second project, chitosan-coated, antioxidant and anti-inflammatory drug containing core-shell PLGA NPs were produced. In these projects, sustained drug release was successfully achieved through monodisperse and stable NPs against AS-induced inflammation. In the third project, mitochondria-targeted, quercetin-loaded monodisperse and highly stable PLGA NPs were synthesized. Cell culture studies proved that NPs showed higher cell viability compared to free drug. Moreover, all targeted NPs effectively decreased the production of reactive oxygen species in the presence of an inflammation compared to non-targeted NPs and free drug. Also, the dose-dependent targeting efficacy of targeted NPs was proved against free drug and non-targeted NPs via JC-1 assay. In conclusion, three different PLGA NPs that have a great potential to serve as an effective DDS for treating chronic inflammatory diseases were developed in this thesis study.