Seçilmiş Güney Asya ülkelerinde (Pakistan, Bangladeş, Afganistan) kadın yoksulluğu ve Türkiye karşılaştırması
Women poverty in selected South Asian countries (Pakistan, Bangladesh, Afghanistan) and Turkey comparison
  1. Tez No: 738256
  2. Yazar: EBRU KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yoksulluk, en genel manasıyla toplumdaki bireylerin asgari yaşam seviyelerini devam ettirebilmeleri adına temel ihtiyaçlarını karşılayamamalarıyla birlikte kaynaklardan, olanaklardan ve özgürlüklerden yoksun kalma halidir. Küreselleşen dünyada yoksullukla birlikte özellikle kadın yoksulluğunun da önemli boyutlara ulaştığı görülmektedir. Kadın yoksulluğu, hem akademik hem de sosyal çevrelerde öncelikli olarak incelenen ve araştırılan konulardan olmuştur ve ortaya çıkışı iktisadi, sosyal ve kültürel yapıların olumsuz seyri ile gerçekleşmektedir. Eğitimli olmayan ya da yeterli seviyede eğitim almamış kadınların var olması, hane halkı tarafından kadınların iş yaşamına katılımının engellenmesi, kadınlara dair ayrımcılık, kadın emeğinin ucuz iş gücü şeklinde görülmesi ve yine kadınların cinsiyet ayrımcılığına maruz bırakılması gibi etkenler neticesinde kadın yoksulluğu doğmuştur. Bu sebeplerle kadınlar, yoksulluğu her açıdan tecrübe etmek zorunda bırakılmışlardır ve yoksulluğu her dönemde erkeklere kıyasla daha derin yaşamışlardır. Kadın yoksulluğu konusu tüm dünyada görülen en önemli sorunlardan biridir. Bu çalışmanın amacı, kadın yoksulluğu ve bu olguyu etkileyebileceği düşünülen ekonomik, sosyal ve siyasi göstergelerle seçilmiş Güney Asya ülkeleri (Afganistan, Bangladeş ve Pakistan) ile Türkiye arasında karşılaştırma yaparak; Türkiye'de yer alan kadın bireylerin sosyoekonomik statüsü ile seçilmiş Güney Asya ülkelerindeki kadınların yoksulluk ve statü bakımından konum ve durumunu saptamaktır. Çalışmada yöntem olarak karşılaştırmalı araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem çerçevesinde kadın yoksulluğu ve bu yoksulluğun belirleyicileri üzerine gerçekleştirilmiş teorik ve uygulamalı çalışmalar araştırılmıştır. Elde edilen materyaller doğrultusunda ilk önce seçilen tüm ülkelerin genel durumu incelenmiş daha sonra belirleyici olarak verilen sosyoekonomik göstergeler ülkeler arasındaki ilişki kapsamında şekil ve tablo yardımıyla da yorumlanmıştır. Veri setlerinden toplanarak elde edilen veriler seçilmiş ülkelerin ortak ölçütleri doğrultusunda doğru ve tutarlı analiz sonuçlarına ulaşmak için 2009-2021 dönemini kapsayan bir periyotta ele alınmış fakat 2020 ve 2021 tarihli veriler erişilebilirlik bakımından çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Türkiye ile Seçilmiş Güney Asya ülkelerindeki kadın yoksulluğunun temelde sosyoekonomik yapılardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen ülkelerdeki cinsiyet eşitsizliği ve adaletsiz dağılım daha çok istihdam, eğitim ve sağlık göstergelerinde kendini göstermiştir. Bununla birlikte önemli bir sonuç da kadınların eğitime dahil edilmesi ve tüm yaş gruplarında çalışan kadın yoksulluğu bakımından en düşük oranlara sahip ülkenin Afganistan olarak saptanmasıdır. Sağlık hizmetlerinde ise Türkiye, karşılaştırma yapılan diğer ülkelere kıyasla daha yeterli düzeyde görülmüştür. Çalışmanın sonucunda karşılaştırmaya dahil edilen ülkeler kadın yoksulluğu ile mücadelede istenen düzeye ulaşılamasa da ulusal ve uluslararası alanda birçok politika ve uygulamaya öncülük ederek çalışmaların devam ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Poverty, in its most general sense, is the state of being deprived of resources, opportunities and freedoms due to the inability of individuals in the society to meet their basic needs in order to maintain their minimum standard of living. In the globalizing world, it is seen that together with poverty, especially women's poverty has reached important dimensions. Women's poverty has been one of the issues that have been primarily studied and researched in both academic and social circles, and its emergence emerges with the negative course of economic, social and cultural structures. Women's poverty has emerged as a result of factors such as the presence of uneducated or uneducated women, the prevention of women's participation in business life by the household, discrimination against women, the perception of women's labor as cheap labor and the exposure of women to gender discrimination. For these reasons, women have been forced to experience poverty in every aspect and have experienced poverty more deeply than men in every period. The issue of women's poverty is one of the most important problems seen all over the world. The aim of this study is to compare women's poverty and selected South Asian countries (Afghanistan, Bangladesh and Pakistan) with economic, social and political indicators that are thought to affect this phenomenon, and Turkey; The aim of this study is to determine the socioeconomic status of women in Turkey and the position and status of women in selected South Asian countries in terms of poverty and status. Comparative research method was preferred as a method in the study. Within the framework of this method, theoretical and applied studies on women's poverty and its determinants were investigated. In line with the materials obtained, firstly, the general situation of all selected countries was examined, and then the socio-economic indicators given as determinants were interpreted with the help of figures and tables within the scope of the relationship between countries. The data collected from the data sets were handled in a period covering the 2009-2021 period in order to reach accurate and consistent analysis results in line with the common criteria of the selected countries, but the data of 2020 and 2021 were included in the narrow study in terms of accessibility. As a result of the study, it has been determined that women's poverty in Turkey and Selected South Asian countries is mainly caused by socio-economic structures. Gender inequality and inequitable distribution in the countries included in the study showed themselves mostly in employment, education and health indicators. However, an important result is the inclusion of women in education and the determination of Afghanistan as the country with the lowest rates of working women in all age groups. In terms of health services, Turkey was found to be more adequate in compared to other countries compared to other countries. As a result of the study, it can be said that although the desired level of combating women's poverty could not be reached in the countries included in the comparison, it can be said that the studies continue by leading many policies and practices in the national and international arena.