Türkiye'de radikal dini grupların siyasete yönelik yaklaşımlarında değişimlerin incelenmesi (Hizbullah ve Akıncılar örneği)
Investigation of changes in the approaches of radical religious groups towards politics in Turkey (The case of Hezbollah and Akıncılar)
- Tez No: 738257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Değişim insan doğasında olan, kimi zaman bilinçli, kimi zaman bilinçsiz bir şekilde kendiliğinden oluşan bir süreçtir. Modernizm, değişim kavramını daha köklü ve daha hızlı bir hale büründürmüş ve tarihte kıyaslanmayacak farklılaşmanın temelini oluşturmuştur. Osmanlı döneminde başlayan değişim süreçleri cumhuriyet döneminde daha köklü bir biçimde devam etmiştir. Elbette değişim herkesi değiştirememiş bazı toplumsal gruplar değişime geçici de olsa direnerek marjinal gruplar ortaya çıkarmıştır. Bu grupların ortak özelliği ise mevcut sistemlere ve düzenlere karşıt olmalarıdır. Ancak her ne kadar değişime direnilmiş olsa da zamanla bu gruplar da değişimden nasibini almış ve bu değişimi ilerleme ya da olgunlaşma olarak görmüşlerdir. Bir dönem Türkiye'de radikal söylem ve eylemler içerisinde olan Hizbullah ve Akıncılar teşkilatı, dönem dönem apolitik bir tutum sergilemelerine karşın 2002 seçimlerinin akabinde Kaynak Mobilizasyon Teorisi bağlamında sosyal, siyasal ve ekonomik kaynakların değişimi ile politize olmuşlardır. Bu çalışma, Türkiye'de mevcut düzene ve siyasal sistemlere karşı mesafeli olan söz konusu İslami grupların zamanla geçirdikleri değişim ve dönüşümlerin neticesinde yaşadıkları farklılaşmanın temelindeki sebepleri konu edinmektedir. Bu çalışmanın amacı, söz konusu grupların yaşadığı değişimin altındaki etmenlerin ortaya konularak analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Change is a process that occurs in human nature, sometimes consciously, sometimes unconsciously. Modernism has made the concept of change more radical and faster and has formed the basis of an incomparable differentiation in history. The processes of change that started in the Ottoman period continued in a more radical manner during the republican period. Of course, change could not change everyone, and some social groups resisted the change, albeit temporarily, and created marginal groups. The common feature of these groups is their opposition to existing systems and orders. However, although the change was resisted, these groups also had their share of change over time and saw this change as progress or maturation. Hezbollah and Akıncılar organization, which was in radical discourse and actions in Turkey for a while, became politicized with the change of social, political and economic resources in the context of Resource Mobilization Theory after the 2002 elections, despite their apolitical attitude from time to time. This study deals with the reasons behind the differentiation experienced by these Islamic groups, which are distant from the current order and political systems in Turkey, as a result of the changes and transformations they have undergone over time. The aim of this study is to reveal and analyze the factors underlying the change experienced by these groups.