Sosyal sermayenin müşterilerin ilişki memnuniyetine etkisi: Düzce ili serbest muhasebeci mali müşavir mükellefleri örneği
The effect of social capital on customer relation satisfaction: Example of certified public accountant taxpayers in Düzce
  1. Tez No: 738271
  2. Yazar: BURAK TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYYAZ YILDIZ, DOÇ. DR. MESUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı; sosyal sermayenin müşterilerin ilişki memnuniyetine olan etkisini ölçmektir. Ayrıca bilişsel, ilişkisel ve yapısal sosyal sermayenin müşterilerin ilişki memnuniyetine etkisini belirlemektir. Bu amaçlarla Düzce ilinde 364 mükellef üzerinde anket gerçekleştirilmiştir. SPSS analiz programı ile“Bağımsız Örneklem t-Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Pearson Korelasyon Analizi”ve "Regresyon Analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bilişsel, ilişkisel ve yapısal sosyal sermaye düzeyleri ile, yeniden müşteri olma niyeti ve ilişki memnuniyetleri arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik ve mesleki özelliklerine göre sosyal sermeye düzeylerinin ve ilişki memnuniyet düzeylerinin farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To measure the effect of social capital on customers relationship satisfaction. In addition, it is to determine the effect of cognitive, relational and structural social capital on customers relationship satisfaction. For these purposes, a survey was conducted on 364 taxpayers in Düzce. SPSS analysis program and“Independent Sample t-Test”,“One Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Pearson Correlation Analysis”and "Regression Analysis methods were used. As a result of the analysis, a positive relationship was determined between cognitive capital levels and the intention to become a repeat customer. As a result of the analysis, a positive relationship was determined between cognitive, relational and structural social capital levels and the intention to become a repeat customer and relationship satisfaction. In addition, it was determined that the social capital levels and relationship satisfaction levels of the participants differed according to their demographic and professional characteristics.