Deneysel status epileptikusta midazolam ve klonazepamin ikinci basamak tedavide kullanılan antiepileptik ilaçlarla etkileşimi
Interaction of midazolam and clonazepam with the antiepileptic drugs used in second-line treatment in experimental status epilepticus
  1. Tez No: 738301
  2. Yazar: CUMAALİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Epilepsi ile ilgili en ağır tablolardan bir tanesi status epileptikustur. Status epileptikusun tedavisine ilişkin güncel kılavuzlarda, birinci basamak olarak bir benzodiazepin ve sonrasında bir antiepileptiğin sıralı kullanımı önerilmektedir. Sunulan tez çalışmasında status epileptikusun birinci basmak tedavisinde en sık kullanılan benzodiazepinler midazolam (MDZ) ile klonazepamın (CLZ) ikinci basamak tedavide kullanılan levetirasetam (LEV), lakosamid (LCM), valproik asit (VPA) ve fosfenitoin (fPHT) ile etkileşiminin erken politerapide kullanım potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: EEG elektrotu yerleştirilen Sprague-Dawley sıçanlarda lityum-pilokarpin (5 mEq/kg-320 mg/kg) ile status epileptikus modeli oluşturuldu. MDZ (9 mg/kg) ve CLZ (1 mg/kg) antiepileptik ilaçlarla (200 mg/kg LEV, 50 mg/kg LCM, 300 mg/kg VPA, 100 mg/kg fPHT) ikili kombinasyonlar halinde (i.p.) enjekte edildi. Sıçanlardan status anı ve sonrasında video-EEG kayıtları alındıktan sonra davranış testleri (open field, rotarod, radyal arm maze ve pasif sakınma) uygulanarak ilaç etkileşimlerinin bilişsel ve motor davranışlar üzendeki etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most severe conditions of epilepsy is status epilepticus. Current guidelines for the treatment of status epilepticus recommend the sequential use of a benzodiazepine as first-line followed by an antiepileptic. The aim of the present thesis was to investigate the potential of use in early polytherapy of the interaction of midazolam (MDZ) and clonazepam (CLZ), the most commonly used benzodiazepines used in the first-line treatment of status epilepticus with levetiracetam (LEV), lacosamide (LCM), valproic acid (VPA) and fosphenytoin (fPHT) used in second-line treatment. Material and Methods: The status epilepticus model was created with lithium-pilocarpine (5 mEq/kg-320 mg/kg) in Sprague-Dawley rats with EEG electrode placed. MDZ (9 mg/kg) and CLZ (1 mg/kg) were injected (i.p.) in paired combinations with antiepileptic drugs (200 mg/kg LEV, 50 mg/kg LCM, 300 mg/kg VPA, 100 mg/kg fPHT). After video-EEG recordings were taken from the rats during and after status epilepticus, behavioral tests (open field, rotarod, radial arm maze and passive avoidance) were applied to examine the effects of drug interactions on cognitive and motor behaviors.