1960-1980 dönemi Türkiye kolektif belleğinin birey üzerindeki etkisi ve günümüz resim sanatına aktarımı
The effect of the 1960-1980 perdiod's collective memory of Turkey on the individual and its transfer to contemporary painting
- Tez No: 738302
- Danışmanlar: DOÇ. UMUT KAYAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsan doğduğu andan itibaren çevresindeki yaşanılan birçok anıları, belek sistemine kaydetmektedir. Bireyin yaşamındaki anılar, otobiyografik belleğinin oluşum süresince önemli bir etken olup kaydedilen bellek sisteminde daha sonra hatırlama eylemi ile birlikte bireyin kimliğini de yansıtmaktadırlar. Bireysel ve kolektif bellek yani ortak duygular, yaşam kültürü oluşumunu doğrudan etkilemiştir. Bu kavramlarına ilişkin açıklamalar birinci bölümde ele alınmıştır. Yaşanılan olaylar kısa süreli yahut ta uzun süreli fark etmezsiniz toplumun belleğinde yer edinmiştir. Bu olayları sanatçılar tanık olmuş ya da kaynaklardan, duyduklarından vs. yararlanarak sanatına konu edinmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamı içerisinde, Türkiye için önemli bir dönüm noktası olan 1960-1980 yılları içerisinde yaşanılan ya da yaşatılan bireysel ve sosyal sorunların, toplumun üzerindeki etkisi ve resim sanatına örnek eserler ile nasıl yansıdığı ele alınmaktadır. Yapılan bu araştırmalar ışığında uygulama çalışmalarında anılardan ve kaynaklık eden bellek sisteminden faydalanarak kavramların felsefi görüşü doğrultusunda resim sanatına yansımaları ele alınmıştır. Geçmişte yapılan eserler günümüze ışık tuttuğu gibi yapılan bu eserler ile birlikte geleceğe de ışık tutacağı planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the moment a person is born, they record many events lived around them in their memory. Memories in an individual's life are an important factor during the formation of self-memory, and they reflect the identity of the individual together with the act of remembering later from the recorded memory system. Individual and collective memory, that is, common emotions, directly affected the formation of culture. Explanations on these concepts are discussed in the first chapter. The events experienced, whether they are short-term or long-term, have a place in the memory of the society. These events have been witnessed by the artists or they have heard from sources, heard, etc and used them as a subject for their art. In this context, within the scope of the study, the impact of the individual and social problems experienced or caused between the years 1960-1980, which is an important turning point for Turkey, their effects on the society and how they are reflected in the art of painting with exemplary works are discussed. In the light of these researches, the reflections of the concepts on the art of painting were discussed in line with the philosophical view by making use of the memories and the memory system as a source in the application studies. As the works made in the past shed light on the present, it is planned that these works will shed light on the future as well.