Okul çağı çocuklarda (7-12 yaş) kan örneği alma işlemi öncesinde kuru sıcak ve kuru soğuk uygulamanın ağrı, anksiyete ve korku düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of dry hot and dry cold application on pain, anxiety and fear levels before blood sample collection in school age children (7-12 YEARS): A randomized controlled study
  1. Tez No: 738446
  2. Yazar: MERVE ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EREN FİDANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Araştırma, okul çağı çocuklarında (7-12 yaş) kan örneği alma işleminden önce uygulanan kuru sıcak ve kuru soğuk uygulamanın ağrı, anksiyete ve korku düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma paralel gruplu randomize kontrollü deneysel tasarımda Haziran 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında yapıldı. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Binası Kan Alma Polikliniği'ne başvuran okul çağı (7-12 yaş) 117 çocuk ile yapıldı. Çocuklar basit rastgele randomizasyon ile kuru sıcak uygulama (n=38), kuru soğuk uygulama (n=39) ve kontrol grubuna (n=40) atandı. Veriler Çocuk-Aile Tanıtıcı Bilgi Formu, Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği (WBYADÖ), Çocuk Korku Anksiyete Ölçeği (ÇKAÖ) ve Tıbbi İşlemler Korku Ölçeği (TİKÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis H testi, Dunn testi, Yates düzeltmesi ve Pearson Ki Kare test istatistiklerinden faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to determine the effects of dry heat and dry cold application applied before blood sampling in school age children (7-12 years old) on pain, anxiety and fear levels. Materials (Patients) and Methods: The study was conducted between June 2021- January 2021 in a parallel group randomized controlled experimental design. The study was conducted with 117 school-age (7-12 years old) children who applied to the Gulhane Training and Research Hospital Pediatric Blood Collection Outpatient Clinic. Children were assigned to dry heat application (n=38), dry cold application (n=39) and control group (n=40) by simple randomization. Data were collected using the Child-Family Descriptive Information Form, Wong Baker Faces Pain Rating Scale, Child Fear Anxiety Scale and Medical Procedures Fear Inventory. In the analysis of the data, descriptive statistics, Kruskal Wallis H test, Dunn test, Yates correction and Pearson Chi-Square test statistics were used.