Potansiyometrik ifosfamid-seçici sensör geliştirilmesi ve analitik uygulamaları
The development of potentiometric ifosfamide-selective sensor and it's analytical applications
- Tez No: 738453
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, potansiyometrik polivinil klorür (PVC) membran ifosfamid–seçici sensör ilaç etken madde olan ifosfamid tayini için kullanıldı. İfosfamid–sodyum fosfomolibdat hidrat (İF–SFMH) ve ifosfamid–fosfotungstik asit hidrat (İF–FTAH) iyon–çiftleri hazırlandı. Hazırlanan iyon–çiftleri sensör membranının yapısında iyonofor olarak kullanıldı. Membran optimizasyonunu sağlamak için PVC membran sensörler sentezlenen iyon–çifti kullanılarak çeşitli bileşimlerde hazırlandı. Bu sensörlerin potansiyometrik performans özellikleri araştırıldı. En iyi potansiyometrik performans özelliklerinin %4,0 İF–SFMH iyon–çifti, %65,0 o–nitrofeniloktileter (o–NPOE), %31,0 PVC, bileşimine ait olduğu belirlendi. Bu sensörün doğrusal çalışma aralığının 1,0×10–6 mol/L ila 1,0×10–2 mol/L ve her onkatlık konsantrasyon değişimindeki eğimi 24,25 mV, tayin sınırı 2,0×10–6 mol/L, pH çalışma aralığı 7,0–9,0 ve cevap zamanı
Özet (Çeviri)
In this study, the potentiometric polyvinyl chloride (PVC) membrane iphosphamide–selective sensor was used for the determination of the drug active substance iphosphamide. Iphosphamide–sodium phosphomolybdate hydrate (IP–SPMH) and iphosphamide–phosphotungstic acid hydrate (IP–PAH) ion pairs were synthesized. Synthesized ion pairs were used as ionophores in the structure of the sensor membrane. In order to achieve membrane optimization, PVC membrane sensors were prepared in various compositions using the synthesized ion–pair. The potentiometric performance characteristics of these sensors were investigated. It was determined that the best potentiometric performance properties belonged to 4.0% (IP–SPMH) ion pair, 65.0% o–nitrophenyloctylether (o–NPOE), 31.0% Polyvinylchloride (PVC) composition. The slope of the linear working range of this sensor is between 1.0×10–6 mol/L and 1.0×10–2 mol/L and the per decade concentration change is 24.25 mV, limit of detection, 2.0×10–6 mol/L, pH operating range 7.0–9.0 and response time was set as