Romatoid artritte fizik muayenede sıkıştırma testinin ultrasonografi altın standart alındığında artrit ile ilişkisinin doğrulanması
To show the accuracy of an association between squeeze test and arthritis when usg is considered as golden standard.
  1. Tez No: 738496
  2. Yazar: MURAT AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Romatoid artrit(RA) tanısında geleneksel olarak kullanılan parametreler eklem hassasiyeti, şişliği, ağrı, kavrama gücü, yürüme mesafesi, sabah tutukluluğu, Eritrosit sedimantasyon hızı(ESH) ve Romatoid artrit(RF) titresidir. Günümüzde ise daha duyarlı ve kantitatif incelemeye olanak sağlaması nedeniyle ultrasonografi(USG) kullanımı daha ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada amaç RA'te fizik muayenede sıkıştırma testinin USG altın standart alındığında artrit ile ilişkisinin doğruluğunu göstermekti. Gereç ve yöntemler: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran 1987 ACR ve/veya 2010 ACR/EULAR kriterleri ile RA tanısı konulmuş ardışık 97 hastaya her iki ayak metatarsofalengial(MTF) ve el metekarpofarangial(MKF) eklemlerine sıkıştırma testi yapıldı. Sıkıştırma sırasında ağrı olduğunu söyleyenler sıkıştırma testi pozitif kabul edildi. Aynı hastalara başka bir araştırmacı tarafından her iki ayak MTF ve el MKF eklemlerine USG yapıldı. Power doppler ultrasonografide (PDUS) artmış kan akımı sinovyal inflamasyonu gösterir. Sonuçlar istatiksel olarak karşılaştırılarak sıkıştırma testinin artrit saptanmasındaki duyarlılık ve özgüllüğü değerlendirildi. Bulgular: Sıkıştırma testinin sağ MKF artriti için tanısal tanısal etkinliğine bakıldığında sensitivite %15. 7, spesifite %85. 7, Pozitif prediktif değer(PPD) %42. 8 ve Negatif prediktif değer(NPD) %60 olarak belirlendi. Sol MKF artriti için tanısal etkinliğine bakıldığında sensitivite %21, spesifite %92, PPD %50 ve NPD %74 olarak belirlendi. Sağ MTF artriti için tanısal tanısal etkinliğine bakıldığında sensitivite %25, spesifite %83, PPD %23 ve NPD %84 olarak belirlendi. Sol MTF artriti için tanısal tanısal etkinliğine bakıldığında sensitivite %35. 7, spesifite %83. 7, PPD %27. 7 ve NPD %88. 1 olarak belirlendi. Sonuç: Çalışmamızda sıkıştırma testinin tek başına artriti saptamada yeterli olamayacağını, PDUS 'un daha yaygın kullanılması ile artriti saptamada daha kesin sonuç alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Traditional prameters used for diagnosis of romatoid arthritis(RA) include joint sensitivity, swell, pain, gripping power, walking distance, morning stiffness, sedimentation and romatoid factor (RF). Recently ultrasonography (USG) has been more commonly used because it enables cantitative evaluatiın and because it is more sensitive. In this study we aim ed to show the accuracy of an association between squeeze test and arthritis when USG is considered as golden standard. Material and Methods: Squeeze test wasper formed to bilateral foot metatarsofalengeal(MTF) and hand metacarpophalangeal(MCF) joints of 97 patients who have been referred to Istanbul Medeniyet University Goztepe Training and Research Hospital Rheumatology policlinic and diagnosed with RA according to 1987 ACR and/or 2010 ACR/EULAR criteria. Patients who expressed pain during squeeze test were considered positive. USG was performed to bilateral feet MTF and hand MKF joints of the same patients by another investigator. Increased blood flow in power doppler ultrasonography shows synovial inflammation. Results were statistically compared to assess sensitivity and spesifity of squeeze test on identifiying arthritis. Results: Sensitivity was 15.7 %, spesifity was 85.7%, Pozitive predictive value (PPV) was 42.8% and Negative predictive value (NPD) was 60% in regard to diagnostical efficacy of squeeze test for right MKF arthritis. Sensitivity was 21 %, spesifity was 92%, PPD was 50% and NPD was 74% in regard to diagnostical efficacy of squeeze test for left MKF arthritis. Sensitivity was 25 %, spesifity was 83%, PPD was 23% and NPD was 84% in regard to diagnostical efficacy of squeeze test for right MTF arthritis. Sensitivity was 35.7 %, spesifity was 83.7%, PPD was 27.7% and NPD was 88.1% in regard to diagnostical efficacy of squeeze test for right MKF arthritis. Conclusion: These results show that squeeze test alone can not be sufficient enough to identify arthritis. More common use of PDUS will help maintaining more accurate results to identify arthritis.