Romatoid artritte ayak tutulumunun değerlendirilmesi
Evaluation of foot involvement in rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 103536
  2. Yazar: NURETTİN TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Romatoid artrit, etiolojisi belli olmayan, sistemik, progresif seyirli olarak eklemleri tutan, oluşturduğu deformiteler ile fonksiyonel yetersizlik yaratan bir hastalıktır. Periferik eklem tutulumu gösteren romatoid artrit, ayakta da pek çok deformiteye yol açar. Ayakta yol açtığı deformitelerin neden olduğu sosyal, ekonomik, fiziksel rahatsızlıklar romatoid artritte ayak tutulumunun önemim göstermektedir. Bu görüşten yola çıkarak, çalışmamızda hastaların eklem deformiteleri tespit edilerek, ayak taban basınçlanndaki farklılıklar saptanıp, bunların fonksiyonel yetersizliklerde yeri araştırıldı. Elde edilen verilerin hastalara yansıması yönünde yenilikler incelendi. Çalışmamız, Trakya bölgesi populasyonundan, ARA kriterlerine göre romatoid artrit tanısı konulmuş, takipleri sürdürülen 49 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların fizik muayene ile klinik durumu tespit edildi. Radyografileri ile deformiteleri saptandı, radyolojik açı ölçümleri, erozyon ve eklem aralığı puanlaması yapıldı. Hastaların ayak fonksiyonel indeksindeki sorulara verdikleri yanıtlar değerlendirildi. Statik ve dinamik pedogram ölçümleri kaydedildi. Tespit edilen deformiteler ile hastanın yaşı, cinsiyeti, vücut kitle indeksi, hastalık süresi, ayak fonksiyonel indeksi ve pedogram değerleri arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bu değerlendirmeler sonucunda; hastalarda pes planus(29/49), halluks valgus (22/49), subtalar valgus(13/49), çekiç parmak( 12/49), pençe parmak(4/49) deformiteleri muayenede tespit edildi, radyografi değerlendirmesi sonucu kalkaneal spur( 18/49), asil tendon kalsifikasyonu( 14/49) saptandı. Hastanın yaşının erozyon ve eklem aralığı puanlamasında etkili olduğunu, hastalığın başlangıcında ayak tutulumu olanlarda ayak fonksiyonel indeksi ve pedogram değerlerinde bir farklılık olmadığı, ayak fonksiyonel indeksi ile deformitelerin bir ilişkisi olmadığı tespit edildi. Romatoid artritteki deformitelerin pedogram değerlendirmelerinde her deformitenin farklı sonuçlar verdiği ve biomekanik yönden ayrı 76etkisi olduğu gözlemlendi. Bu nedenle pedogram değerlendirmesinin romatoid artritli hastalarda deformitelerin takibinde ve biomekanik yönden etkilerini görmede önemli bir gereç olduğu dikkate alınmalıdır. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF FOOT INVOLVEMENT IN RHEUMATOID ARTHRITIS Rheumatoid arthritis is a systemic disease of unknown etiology with progressive joint involvement and deformities causing related functional impairment. Rheumatoid arthritis usually effects peripheral joints and also causes foot deformities. Foot involvement in this disease is of great importance as it is frequently observed and leads to social, economical and physical disturbances. Taking the importance of this clinical picture into account, we assessed foot deformities causing differences among plantar pressures of the involved feet in this study. We further assessed the impact of these differences on functional impairments. Also the data obtained was evaluated for its possible reflections to the patients' status. The study was performed on the 49 patients from Trakya region population with RA, priorly diagnosed according to ARA criteria and having been followed since then. The clinical status of the patients were evaluated. Radiological investigations were performed so as to assess deformities, angle measurement values, erosions and joint space evaluation points. The answers of the patients to the questions of the foot functional index were evaluated. The static and dynamic pedogram values were noted. The correlations between age, sex, body mass index, disease duration, foot functional index values and pedogram values were assessed. After the analysis of 49 patients, we observed pes planus in 29, halluks valgus in 22, subtalar valgus in 13, hammer toe in 12 and clap toe in 4 of the patients. Radiological evaluation revealed calcaneal spurs(18/49), achilles tendon calcifications(14/49). We found 78that the age of the patient effected the erosions and joints space evaluation. There was no difference between foot functional index and pedogram values in patients with foot involvement at the onset of the disease. Also no relation was determined between foot functional index values and foot deformities. During pedographic evaluations, we observed that each deformity caused different, spesific results and had various biomechanical effects. For this reason pedographic evaluation seemed to be essentional for the follow up periods of deformities and for evaluating their biomechanical effects in patients with RA. 79