Russian policy in the Arctic in the post-Cold War period
Soğuk Savaş sonrası dönemde Rus Arktik politikası
- Tez No: 738529
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, 1922 ve 2022 yılları arasında Sovyetler Birliği ve Rusya'nın değişen Arktik politikasını tarihsel olaylar, teoriler ve kişiliklerin rolleri ve bunların Arktik politika yapımını etkileyen değişiklikler üzerindeki etkileri üzerinden incelemektedir. Bunu yaparken, tez, hem Sovyet hem de Rus politikalarının Kuzey Kutbu'na yönelik ana rotasının sürekli değiştiği ve dünya siyasetindeki değişime uyum sağladığı fikrini pekiştiriyor. Ayrıca, çoğunlukla ikincil literatürde öne sürülen Arktik politikalarının saldırgan doğası fikrine karşı çıkıyor ve Kuzey Kutbu için Sovyet-Rus savunma politikalarının varlığına ve bunların muhakemesine dair bir görüş sunuyor. Bu tez, Rusya'nın 2000-2022'den sonra Kuzey Kutbu'na dönmesinin ve bu süre zarfında yaşanan olayların, Kuzey Kutbu'nu sadece güvenlik sorunları açısından değil, aynı zamanda sosyo-ekonomik boyutlar açısından da Rusya için hayati öneme sahip bir bölge haline getirdiğini savunuyor. Bu bağlamda, Rusya'nın Kuzey Kutbu'na yönelik politikaları eski Sovyet ve Çarlık politikalarına dayandırılsa da, Rusya'nın Kuzey Kutbu bölgesine yaklaşımı hala uluslararası işbirliğini ima ederken, Rus egemenliğinin korunması ve Kuzey Kutbu bölgesinin geliştirilmesi Rusya Federasyonu için öncelikli olarak kalmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changing Arctic policy of Soviet Union and Russia between 1922 and 2022 through historical events, theories and personalities' roles and their effects on alterations that affected Arctic policy making In doing so, the thesis reinforces the idea that main course of both Soviet and Russian policies for the Arctic, changing constantly and adapting itself to the shift in the worlds politics Also, it opposes the idea of the aggressive nature of the Arctic policies mostly postulated in secondary literature and offers a view of the existence of Soviet-Russian defensive policies for the Arctic and their reasoning. This thesis argues that Russia's return to the Arctic after 2000-2022 and events through this time, turned Arctic a region with vital importance to Russia not just in terms of security challenges but also socio-economic dimensions. In this context, although Russian policies towards the Arctic can be traced back to old Soviet and Tsarist policies, Russian approach to the Arctic zone is still implying international cooperation while, the protection of Russian sovereignty and the development of the Arctic zone remained as a priority for the Russian Federation.