Evli bireylerin COVID-19 pandemisi sürecinde çift ilişkilerine yönelik değerlendirmeleri
Married individuals' reflections on their relationships during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 738537
  2. Yazar: ADNAN GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 Pandemisi sürecinde evli bireylerin çift ilişkilerine yönelik değerlendirmelerini ortaya koymaktır. Bu araştırma nitel desendedir. Araştırma grubunu COVID-19 Pandemisi'nden önce evlenmiş olan 7 erkek 6 kadın evli katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada görüşmelerde kullanılmak üzere araştırmacı tarafından oluşturulan yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Tematik analiz sonucunda COVID-19 Pandemisi'nde evli bireylerin çift ilişkilerine ilişkin dört tema ve on iki alt temaya ulaşılmıştır. Bu temalar (1) Pandemi öncesi çiftlerin birlikteliği, (2) Pandeminin İlişkiye Etkileri, (3) Yeni normalleşme sürecinde ilişkiler ve (4) Pandemiden etkilenmemedir. Araştırmanın bulguları her bir temaya ait alt temalar çerçevesinde sunulmuştur. Araştırma sonuçlarında COVID-19 Pandemisi'nin çiftlerin ilişkilerini güçlendiren yeni fırsatlar sağladığı görülmüştür. Pandeminin çiftlerin ilişkilerine bazı olumsuz etkileri olsa da genel olarak çift ilişkilerine olumlu etkilerinin olduğu görülmektedir. Ayrıca çiftler hem COVID-19 Pandemisi sırasında hem de normalleşme süreci boyunca ilişkilerinin olumlu yönünü koruma eğiliminde olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the evaluations of married individuals on their couple relations during the COVID-19 Pandemic period. The design of this research is the qualitative research design. This qualitative study utilized a sample of 7 male and 6 female married participants who were married before prior to the Covid-19 Pandemic. In this study, a semi-structured interview form which was prepared by the researcher was used to conduct interviews. Thematic analysis method was used to analyse the data. Thematic analysis resulted in four themes and twelve sub-themes related to couple relations of married individuals in the COVID-19 Pandemic were reached. These themes are (1) the unity of couples before the pandemic, (2) the effects of the pandemic on relationships, (3) the relations in the new normalization period, and (4) not being affected by the pandemic. The findings of the study were presented within the context of sub-themes under each main theme. Results of the study revealed that the COVID-19 Pandemic provides new opportunities that strengthen the relationships of couples. Although the pandemic has some negative effects on couples' relationships, its overall impact on the marital relationships seemed positive. Furthermore, couples tended to maintain the positive aspect of their relationships both during the COVID-19 Pandemic and throughout the normalization period.