Foster motherhood experience in Turkey: Intensive and precarious motherhood
Türkiye'de koruyucu annelik deneyimi: Yoğun ve güvencesiz annelik
  1. Tez No: 738536
  2. Yazar: GİZEM KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez koruyucu annelik deneyimini dönüştürücü ve duygusal bir deneyim olarak değerlendirerek, yürütülmekte olan koruyucu ailelik politikasının koruyucu annelik deneyimini nasıl şekillendirdiğini araştırmayı amaçlar. Bakım politikalarının aileleştirilmesi ve özelleşmesi ile birlikte, Türkiye'de koruyucu aile sayısı 2012 yılı itibariyle hızla artmıştır ve bu politika içerisinde bakım verenler anne olarak tasarlanmaktadırlar. Öte yandan, koruyucu annelerin anne olma arzuları, politikanın geçici özelliği ile çelişmektedir. Bu çalışmada annelerin bu deneyimi nasıl yaşadıklarını araştırmak üzere, duygularını da hesaba katarak feminist bir bakış açısıyla nitel araştırma yapılmıştır. Bu çerçevede, İstanbul Koruyucu Aile Derneği aracılığı ile ulaşılan on beş koruyucu anne ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Annelere kartopu örneklem modeli ile ulaşılmıştır. Araştırmada annelerin gerek çevreleri tarafından gerekse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarınca, yeterince desteklenmediği ve yalnız bırakıldığı görüşmüştür. Aynı zamanda, birçok anne iyi yönetilmeyen biyolojik aile ilişkileri gibi hassas süreçler yüzünden çocuklarını koruyamıyor olmaktan kaygılıdır. Sonuç olarak, bu süreçte anneler kendilerini güvencesiz bir annelik deneyimi içerisinde, özel bakım ihtiyacı olan çocuklarının kaderinin sorumluluğu ile baş başa kalmışlardır. Sonunda, ya ailelilerini korumanın yollarını kendi kendilerine bulmakta ya da bu yolda kendilerini dönüştürmektedirler. Bu çalışma sonunda, politika uygulaması noktasında, annelere daha esnek ve değişen bir yasal statü sağlanması ve psikolojik destek verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the foster care motherhood experience in Turkey as a transformative and emotional experience, aiming to answer the question of how the implementation of the foster care policy shapes the foster motherhood experience in Turkey. Along with the familialization of the care policies, the number of foster care families sharply increased starting from the year of 2012, and, in this policy, caregivers are designed as mothers by the government. However, the foster mother's motivation for becoming a mother contradicts the temporary aspect of the policy. To analyze mothers' experiences and emotions, a qualitative study was conducted from a feminist standpoint. In this framework, fifteen in-depth interviews were made with the mothers who were reached through the İstanbul Foster Family Foundation by using snowball sampling. It is found that mothers are experiencing motherhood without enough support from their communities and MoFSS institutions. Meanwhile, many mothers are anxious about the biological family relationships and other critical procedures as they are not standardized and regulated well. As a result, the mothers are finding themselves imprisoned in a precarious motherhood experience with the responsibility of care and protection of a child with special needs knowing their children's future are on their hands. Consequently, they either create their ways of protecting their families and/or transform themselves in their experience. At the policy implementation level, providing a transforming and more flexible legal status to the mothers and psychological support is recommended at the end of this study.