Sekizinci sınıf matematik dersi EBOB-EKOK konusunun yaratıcı drama ile öğretiminin başarı ve kalıcılığa etkisi
The effect of teaching eighth grade mathematics subject HCF-LCM by creative drama on success and permanence
- Tez No: 738540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SONAY AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma ile 8.sınıf Matematik dersi sayılar alt öğrenme alanında yer alan en büyük ortak bölen (EBOB) ve en küçük ortak kat (EKOK) konularının öğretiminde uygulanan yaratıcı drama yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığa etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma yarı deneysel desen ön test-son test kontrol grubu ile yapılandırılmıştır. Çalışma grubunu, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Sakarya ilinde bulunan bir ortaokulda deney grubu ve kontrol grubu olarak rasgele seçilen 8. sınıfların ikişer şubesinden toplam 29 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda EBOB-EKOK konusu yaratıcı drama liderlik eğitimi almış matematik öğretmeni tarafından yaratıcı drama yöntemiyle, kontrol grubuna ise yine aynı matematik öğretmeni tarafından mevcut öğretim programı uygulanarak ele alınmıştır. Araştırmanın uygulaması toplamda 15 ders saati olacak şekilde 3 hafta sürmüştür. EBOB EKOK Başarı Testi veri toplama aracı olarak uygulamalardan önce ve sonra uygulanmıştır. Ayrıca, yaratıcı drama yönteminin bilgilerin kalıcılık düzeyine etkisini araştırmak için deney grubuna başarı testi 8 hafta sonra tekrar uygulanmıştır. Veriler bir istatistik paket programı ile uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, son test başarı ve kalıcılık testi puanları için deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sekizinci sınıf düzeyinde EBOB-EKOK konusunun yaratıcı drama yöntemiyle öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarılarını ve bilgilerinin kalıcılık düzeyini arttırdığı görülmüştür. Bulgulardan hareketle, yaratıcı dramanın, EBOB ve EKOK öğretiminde alternatif bir yöntem olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to investigate the effects of the creative drama method implemented in the teaching of the highest common factor (HCF) and the least common multiple (LCM) subjects in the Mathematics class for the 8th grade on the academic success of the students and the permanence of their knowledge. The research was conducted using the pretest-posttest control group, which is a quasi-experimental design. The study group consists of a total of 29 students from two branches of 8th grade randomly selected as the experimental group and the control group in a middle school in Sakarya in the 2021-2022 academic year. In the experimental group, the subject of HCF-LCM was handled with the creative drama method by a mathematics teacher who received creative drama leadership training and in the control group same subject was handled with applying the current curriculum by the same mathematics teacher. The implementation of the research lasted for 3 weeks, with a total of 15 course hours. HCF-LCM achievement test was applied before and after the applications as a data collection tool. In addition, the achievement test was applied again to the experimental group 8 weeks later in order to investigate the effect of the creative drama method on the permanence of the information. The data obtained from the research was analyzed with a statistical package program using appropriate statistical methods. According to the results of the research, a statistically significant difference was found between the experimental and control groups in favor of the experimental group for the post-test achievement and retention test scores. It has been observed that teaching the HCF-LCM subject at the of 8th grade level with the creative drama method increases the academic success of the students and has positive effects on the permanence of their knowledge. Based on the findings, it is suggested that creative drama should be used as an alternative method in teaching HCF-LCM.