Halkla ilişkilerin sivil toplum örgütleri tarafından kullanımı: Çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkiler çalışmalarının Grunig'in mükemmellik modeline göre incelenmesi
Use of public relations by non-governmental organizations: Investigation of the public relations studies of non-governmental organizations operating in the environmental area according to Grunig's excellence model
- Tez No: 738723
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA MENGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sivil toplum örgütleri, demokratik toplumların önemli unsurlarından biri olarak görülmektedir. Sivil toplum örgütleri bireylerin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel ve daha farklı alanlardaki hak ve özgürlük taleplerini elde edebilmek, kazanılmış haklarını korumak için oluşturdukları örgütlenmeler olarak tanımlanabilir. Çevre sorunları ve bu sorunların ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen çalışmalar küresel bir gündem başlığı haline gelmiştir. Çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de bu sorunların çözümü için faaliyetler yürüten önemli unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Halkla ilişkiler çalışmaları bu örgütlerin stratejik hedeflerine ulaşabilmelerinde önemli bir role sahiptir. Halkla ilişkilerde mükemmellik modeli, kurumların nasıl daha etkili olabilecekleri konusunda ortaya koyduğu önermeler açısından önemlidir. Bu çalışmada çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkiler çalışmaları, mükemmel halkla ilişkiler kriterlerine göre incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, sivil toplum kavramının Antik Yunan'dan günümüze kadar hangi özellik ve anlamlara sahip olduğu, sivil toplumun çağdaş tanımlamasının ne olduğu, sivil toplum örgütlerinin özelliklerinin ve işlevlerinin ne olduğu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, çevreselcilik, ekolojizm ve çevre hakkı kavramları ele alınarak, ekolojizmin ideolojik unsurları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde halkla ilişkilerde mükemmellik teorisi kapsamında, mükemmel halkla ilişkilerin unsurları ve mükemmel halkla ilişkiler modelinin özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, çevre alanında faaliyet gösteren on (10) sivil toplum örgütünün halkla ilişkiler çalışmalarının mükemmel halkla ilişkiler modeline göre değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırma yer almaktadır. Sivil toplum örgütlerinin iletişim sorumluları ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanan araştırma bulgularının mükemmellik kriterleri ile uyumu, tartışma ve değerlendirme kısmında yer almaktadır. Çalışmada son olarak genel bir değerlendirme yapılarak ortaya çıkan sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Buna göre araştırmaya konu olan sivil toplum örgütlerinin halkla ilişkiler çalışmalarının, mükemmel halkla ilişkiler kriterlerinin çoğu ile uyum içerisinde olduğu, ancak halkla ilişkiler departmanının olmaması, iletişim sorumlularının halkla ilişkiler alanında akademik eğitime sahip olmamaları şeklinde önemli bazı eksikliklere de sahip oldukları görülmüştür
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations are seen as one of the important elements of democratic societies. Non-governmental organizations can be defined as organizations formed by individuals to obtain their rights and freedoms in political, social, economic, cultural, and other fields and to protect their acquired rights. Environmental problems and the efforts to eliminate these problems have become a global agenda topic. Nongovernmental organizations operating in the field of environment also stand out as important elements that carry out activities for the solution of these problems. Public relations studies have an important role in achieving the strategic goals of these organizations. The excellence model in public relations is important in terms of the propositions that institutions put forward on how they can be more effective. In this study, public relations activities of non-governmental organizations operating in the field of environment were examined according to excellent public relations criteria. In the first part of the study, the features, and meanings of the concept of civil society from Ancient Greece to the present, what the contemporary definition of civil society is, what the characteristics and functions of non-governmental organizations are evaluated. In the second part, the concepts of environmentalism, ecology and environmental right are discussed, and the ideological elements of ecology are evaluated. In the third chapter, within the scope of the theory of excellence in public relations, the elements of perfect public relations and the characteristics of the perfect public relations model are explained. In the fourth chapter, there is the research conducted to evaluate the public relations activities of ten (10) non-governmental organizations operating in the field of environment according to the perfect public relations model. The compatibility of the research findings with the excellence criteria, based on in-depth interviews with the communication officers of non-governmental organizations, is included in the discussion and evaluation part. Finally, a general evaluation was made in the study, and the results and suggestions were given. According to this, it has been seen that the public relations activities of the nongovernmental organizations that are the subject of the research are in harmony with most of the excellent public relations criteria, but they also have some important shortcomings such as the lack of a public relations department and the lack of academic training in the field of public relations.