Kazak töresi 'Jeti jarğı' ve İslam hukuku açısından incelenmesi
Kazakh tradition 'Jeti jarğı' and its analysis in terms of Islamic law
- Tez No: 738729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kazakistan bölgesinde XVIII yüzyıldaki sosyal, siyasi ve iktisadi sorunlara çözüm üretmek adına Tavke Han'ın yürüttüğü siyaset ve yaptığı düzenlemeler Kazak hanlığının tarih sahnesinden silinmemesine önemli katkılar sunmuştur. Bu düzenlemeler halk önderleri olarak kabul edilen bîler, aksakallar ve sultanlar tarafından her sene yapılan kurultaylarda istişare edilmiş olup halk arasında“Tavke Hanın kanunları”veya“Jeti Jargı”ismiyle meşhur olmuştur. Düzenlenen bu kurallar, hem Tavke Han'dan önceki hanların döneminde oluşturulan bazı yasaları hem de yeni ihdas edilen kuralları içeren“ilk Kazak Anayasası”niteliği taşımaktadır. Eski Kazak örfünün kurallarından müteşekkil olan Jeti Jargı'nın genel olarak İslam hukuku ile uygunluk arz ettiği görülmektedir. Bununla birlikte bazı düzenlemeler İslam hukukuna aykırıdır. Bazı düzenlemeler ise İslam hukukunun cevaz alanını teşkil eden ve toplumların kendi örflerine uygun olarak düzenleme imkânına sahip olduğu alanlara ilişkindir.
Özet (Çeviri)
In order to find solutions to the social, political and economic problems in the region of Kazakhstan in the XVIII century, the politics and arrangements made by Tavke Khan made important contributions to the eradication of the Kazakh khanate from the stage of history. These regulations were consulted in annual congresses by biler, aksakallar and sultans, who were accepted as the leaders of the people, and became famous among the people as“Tavke Han's laws”or“Jeti Jargı”. These regulated rules are the“first Kazakh Constitution”, which includes both some laws created during the period of the khans before Tavke Khan and the newly created rules. It is seen that the Jeti Jargı, which consists of the rules of the old Kazakh tradition, is generally in accordance with Islamic law. However, some regulations are contrary to Islamic law. Some regulations are related to areas that constitute the permissible area of Islamic law and that societies have the opportunity to regulate in accordance with their own customs.