Multilateralism as implemented in the newly independent countries. Case of the World Health Organization and the health security in Cameroon from 2008 to mid-2020
Yeni bağımsız ülkelerde uygulanan çok taraflılık. 2008'den 2020'nin ortasına kadar Kamerun'daki Dünya Sağlık Örgütü ve sağlık güvenliği Örneği.
  1. Tez No: 738736
  2. Yazar: JOHN MADI MADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL KALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ulaştırma ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, uluslar arasındaki etkileşim ve entegrasyon, dünyadaki ulusların klasik kendi kendine yeterliliklerinin yerini almıştır. Toplumun modernleşmesi ikili bir gerçekliğe yol açtı. Bir yandan, küresel işbirliğini kolaylaştırarak dünya çapındaki ulusları birbirine yaklaştırdı. Öte yandan, söz konusu modernleşme, sorunların ve zorlukların daha karmaşık olduğu bir uluslararası toplum inşa etmiştir. Uluslararası toplumun söz konusu karmaşıklığıyla yüzleşmek için, dünya çapındaki ülkeler, herhangi bir sektörel olayla toplu olarak başa çıkmak için çabalarını bir havuzda toplamak amacıyla ayrıcalıklarını birleştirmeye karar verdiler. Bu nedenle, uluslararası örgütlerin yaratılması ve böylece çok taraflılığın ortaya çıkması. Uluslararası kalkınmanın hizmetinde bir taahhüt olarak sunulan bu çok taraflılık fikri, ekonomi, kültür, politika, askeri veya sağlık gibi çeşitli sektörleri kapsayacak şekilde güçlendirildi. Bu araştırma çerçevesinde, sağlık çok taraflılığı ve daha doğrusu, Dünya Sağlık Örgütü'nün Kamerun'daki etkisi söz konusu olacaktır. Yeni bağımsız ülkelerde uygulanan çok taraflılık. 2008'den 2020'nin ortasına kadar Kamerun'daki Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Güvenliği Örneği, DSÖ'nün Kamerun Sağlık sistemi üzerindeki etkisini ana hatlarıyla belirtmek için belirli bir hedef izlemektedir. Sağlık çok taraflılığının Kamerun için hala yararlı olup olmadığını bilmek için araştırma sorusuna dayanarak, ülkedeki gerçeklerin somut gözlemleri, daha ziyade çok taraflılığın bir hayal kırıklığını resmediyor. Post kolonyal teorinin kıstası ve karşılaştırmalı, nitel ve nicel yöntemlerin metodolojisi aracılığıyla analiz edilen bu çalışmadan üç anahtar gerçek ortaya çıkıyor. Kamerun sağlık sisteminin istikrarsızlığı bir gerçektir. DSÖ tarafından başlangıçta açıklanan projeler ile sahadaki somut başarı arasında bir uyumsuzluk ve boşluk bulunmaktadır. Devletlerin gerçek gelişimine elverişli, uluslararası, çok taraflı bir ortam yaratmanın zamanı geldi.
Özet (Çeviri)
With the advances in transportation and communication technologies, the interaction and integration among nations have replaced the classic self-sufficiency of nations around the world. The modernization of society has driven a dual reality. On one side, it has eased global cooperation, bringing closer nations worldwide. On another side, the said modernization has erected an international society where the issues and challenges are more complex. To face the said complexity of the international society, countries worldwide have decided to federate their prerogatives to pool their efforts to deal collectively with any sectoral eventuality. Hence, the creation of international organizations and so doing, the advent of multilateralism. Presented as a pledge at the service of international development, this idea of multilateralism has been strengthened to cover various sectors such as the economy, culture, politics, military, and health. Within the framework of this research, it will be highlighted the question of health multilateralism and more precisely, the World Health Organization's impact on Cameroon. Through the research question formulated as what is the impact of the World Health Organization on the Cameroonian health security, the theme“Multilateralism as implemented in the newly independent countries. Case of the World Health Organization and the Health Security in Cameroon from 2008 to mid-2020”, pursue a specific target. The target is to outline the impact, the importance, and the concrete value of the WHO on the Cameroonian Health system. Seconded by the subsidiary research question interrogating whether health multilateralism is still helpful for Cameroon, the concrete observations of facts in the country rather paint a disillusion with the multilateralism. Analyzed through the yardstick of postcolonial theory, and the methodology of the comparative, qualitative, and quantitative methods, three key facts emerge from this study. The precariousness of the Cameroonian health system is a reality. There is a mismatch and a gap, between theprojects initially announced by the WHO and the concrete achievement in the field. It is time to create an international, post-multilateral environment,conducive to the real development of States.