Türkiye'de sporda dopingle mücadeleye ilişkin görüşlerin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigations views on anti-doping in sports in Turkey: Mixed methods research
  1. Tez No: 738787
  2. Yazar: MİNE ÖMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALPARSLAN ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de sporda doping ile mücadeleye ilişkin spor alanındaki paydaşların görüş ve önerilerinin alınacağı bu çalışmanın amacı, Ülkenin mevcut Dopingle Mücadele durumunun tespit edilmesi ve elde edilecek bulgular doğrultusunda Dopingle Mücadele ile ilgili Türk Spor Yönetimi alanına sunulabilecek önerilerin belirlenmesidir. Bu çalışma, karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı tasarım katılımcı seçim alt deseni ile kurgulanmıştır. Araştırma, metodolojik olarak; ilk aşamada nicel ankete dayalı betimsel tarama, ikinci aşamada ise nitel bütüncül çoklu durum çalışması deseni ile sentezlenmiştir. Karma desen olarak planlanması nedeniyle nicel boyutta pozitivist paradigmaya, nitel boyutta ise yorumlayıcı paradigmaya dayandırılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Akademisyenler, Milli Takım Antrenörleri, Milli Takım Sporcuları, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri ve bazı Kamu Kurumu çalışanları oluşturmaktadır. Veriler, nicel aşama için anket, nitel aşama için ise görüşme tekniği ve metaforlarla elde edilmiştir. Toplanan nicel verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Nitel aşamada toplanan verilerin analizinde ise tema analizi, betimsel analiz, içerik analizi, analitik genelleme ve söylem analizi yapılarak, sonuçlar betimsel bir anlatım ile sunulmuştur. Her iki aşama sonucunda elde edilen veri seti, araştırmanın tartışma ve sonuç bölümünde bir araya getirilerek sentezlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara dayanarak, doping içeren maddelerin, etik ilkelere aykırı olduğu ve sağlığı olumsuz yönde etkilediği için tüm dünyada yasaklanması gerektiği söylenebilir. Dopingle mücadelede cezanın gerekli bir yöntem olduğu fakat ceza yönetmeliğinde yaptırımların güçlendirilmesine yönelik revizyona ihtiyaç duyulduğu, ayrıca ceza yönteminin tek başına yeterli olmadığı, önlemeye yönelik eğitim ve rehberlik çalışmalarının daha önemli olduğu anlaşılmaktadır. Dünyada dopingle mücadele konusunda kurumsal bir yapıda kapsamlı faaliyetler yürütülmesine rağmen güçlü ülkelerin sahip olduğu bilim ve teknoloji nedeniyle bir takım problemler yaşanabilmektedir. Ülkemizde ise dopingle mücadele çalışmalarının dünya ile kıyaslandığında kısmen daha başarılı olduğu fakat geliştirilmesi gereken boyutlarının bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu bilgiler ışığında ülkemizde tüm ilgili paydaşların yer aldığı, çok yönlü, bağımsız bir dopingle mücadele kuruluşu oluşturulmasına ve özellikle rehberlik ve eğitim faaliyetlerinin daha fazla önem verildiği ulusal bir eylem planına ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, which will take the opinions and suggestions of the stakeholders in the field of sports related to the fight against doping in sports in Turkey, is to determine the current Anti-Doping situation of the country and to determine the suggestions that can be submitted to the Turkish Sports Management area regarding Anti-Doping in line with the findings to be obtained. This study was designed with the explanatory sequential design follow-up explanation model, participant selection model sub-pattern, which is one of the mixed research methods. The research methodologically; In the first stage, it was synthesized with a descriptive survey based on a quantitative questionnaire, and in the second stage with a qualitative multiple-case holistic study design. Because it was planned as a mixed design, it was based on the positivist paradigm in the quantitative dimension and the interpretive paradigm in the qualitative dimension. The participants of the research are Academicians, National Team Trainers, National Team Athletes, Physical Education and Sports Teachers and some Public Institution employees. The data were obtained by means of a questionnaire for the quantitative stage, and the interview technique and metaphors for the qualitative stage. Descriptive statistics were used in the analysis of the collected quantitative data. In the analysis of the data collected at the qualitative stage, theme analysis, descriptive analysis, content analysis, analytical generalization and discourse analysis were performed and the results were presented with a descriptive expression. The data set obtained as a result of both stages was synthesized by bringing together in the discussion and conclusion part of the research. Based on the findings obtained from the study, it can be said that doping-containing substances should be banned all over the world, as they are against ethical principles and adversely affect health. It is understood that punishment is a necessary method in the fight against doping, but there is a need for a revision in the penal regulation to strengthen sanctions, and that the punishment method alone is not sufficient, and training and guidance studies for prevention are more important. Although comprehensive activities are carried out in an institutional structure on the fight against doping in the world, some problems can be experienced due to the science and technology of powerful countries. In our country, it has been determined that anti-doping studies are partially more successful when compared to the world, but there are dimensions that need to be developed. In the light of this information, it is understood that there is a need for a multi-faceted, independent anti-doping organization in our country, in which all relevant stakeholders are involved, and a national action plan, in which more emphasis is placed on guidance and education activities.