Farklı branşlarda yarışan genç sporcu ve bu branşlardaki antrenörlerin dopingle mücadele hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
Ankara province example: evaluation of anti-doping knowledge level of young athletes who compete in different branches and of coaches in those branches
- Tez No: 583612
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yasaklı madde ve yöntem kullanımında risk faktörü en yüksek spor dalları olan atletizm, halter ve güreş branşı sporcuları ve söz konusu branşlarda aktif olarak görev yapan antrenörlerin dopingle mücadele hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemektir. Çalışma grubu 2018 yılı Türkiye şampiyonasına katılmış 15-16-17 yaş grubu 178 sporcudan ve 34 antrenörden oluşmuştur. Çalışmada rastgele örnekleme yöntemiyle gönüllü olarak katılan sporcu ve antrenörlerin dopingle mücadele düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla veri toplama aracı olarak“Dopingle Mücadele Hakkında Bilgi Düzeyi Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklere ek olarak Ki-Kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; halter branşı sporcu ve antrenörlerinin diğer branşlara göre yasaklılar listesi sınıf ve grupları bilgi yetkinliklerinin daha fazla olduğu, ilaç kullanımı bilgi düzeyi değerlendirmesinde atletizm branşının yetkinliklerinin daha fazla olduğu, dopingle mücadele eğitimine katılan sporcuların yasaklılar listesi ve ilaç kullanımı hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğu, doping kontrolüne katılan sporcu ve temsilci olarak doping kontrolünde bulunan antrenörlerin katılmayanlara oranla yasaklılar listesi bilgisinin daha yüksek olduğu %95 güven düzeyinde anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to evaluate the anti-doping knowledge level of the branches that are track & field, weightlifting and wrestling categorized as having one of the highest risk factors in terms of using prohibited substances and methods as well as the level of coaches actively working in mentioned branches. Working group is composed of by 34 Coaches and 178 Athletes who are in the age group of 15-16-17. 'Survey for making evaluation regarding the knowledge level of anti-doping' is going to be used as a data collection tool by random sampling method in order to evaluate the knowledge level of Athletes and Coaches who voluntarily participate in this study. In addition to descriptive statistics in data analysis, it is going to be made the tests of chi square, Mann Whitney and Kruskal Wallis H. As a result of the research, the findings are going to listed that firstly, Athletes and Coaches from weightlifting have more knowledge level in the sense of prohibited substances and their classes, secondly, Athletes and Coaches from track & field have more knowledge level in the sense of using drugs when compared to other branches, thirdly, the Athletes who participate in anti-doping educations have more information about the prohibited list and using drugs, fourthly and lastly, the Coaches who participate in doping controls as an athlete and/or representative have more knowledge about prohibited list within a 95 % of confidence level as being a significant difference when compared to others who are not a part of the doping controls in any way.