III/IX. asır Sûfilerine göre Kıllet-i Taâmın Seyr u Sülûka etkisi
The effect of eating less on the wayfairing according to III/IX. century sufis
  1. Tez No: 738813
  2. Yazar: HACER ÖZSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Seyr ü sülûk tasavvuf ilminde oldukça büyük bir öneme sahiptir. İnsanın Allah'a ulaşmasını kolaylaştıran bazı unsurlar vardır. Kıllet-i taâm/az yemek bu unsurlardan bir tanesidir ve seyr ü sülûk ile yakından ilişkilidir. Öyle ki az yemek, az konuşmaya ve az uyumaya zemin hazırlayarak kişinin nefis terbiyesini kolaylaştırır. Tasavvufun özü olan“ihsan”şuurunu yakalamak, kişinin yeme-içme düzenini ve buna bağlı olarak diğer dünyevi yaşantısını ilahi bir düzene sokmasıyla daha kolay olacaktır. Söz konusu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kıllet-i taâm/az yemek, modern ve dini ilimlere göre izah edilmiş, kıllet-i taâm konusunda sûfîlerin görüşleri alınmış ve söz konusu kavramla ilişkili olan kıllet-i kelâm ve kıllet-i menâm kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise seyr ü sülûkün tasavvuftaki yeri ve önemine dikkat çekilerek III/IX. asrın sûfîlerine göre kıllet-i taâmın seyr ü sülûka olan etkisi doğrudan ve dolaylı olarak ortaya konmuştur. Çalışmamızda temel kaynak olarak ilk dönem tasavvuf klasikleri kullanılmıştır. Bu kaynakların yanında konumuzla doğrudan ve dolaylı olarak ilişkili olan yardımcı kaynaklara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiritual Journey/seyr ü sülük has a great importance in the science of Sufism. There are some elements that make it easier for a person to get closer to Allah. Kıllet-i taâm/less eating is one of these elements and it is closely related to spiritual journey. So much so that less eating, less talking and less sleeping facilitates one's self-development. It will be easier to catch the consciousness of“ihsan”, which is the essence of Sufism, by putting the person's eating and drinking order and accordingly his other worldly life to a divine order. This study consists of two parts. In the first chapter, kıllet-i ta'am/less eating is explained according to modern and religious sciences, the opinions of the Sufis about kıllet-i taâm/ less eating has been taken and the concepts of kallet-i kalam/less talking and kallet-i menâm/ less sleeing are explained. In the second part, according to the Sufis of the III/IX. century, the direct and indirect effects of the kıllet-i taâm/ less eating on the course of spiritual journey has been revealed by drawing attention to the position and importance of spiritual journey/ seyr ü sulûk in Sufism. In our study, the first period Sufi classics were used as the main source. In addition to these sources, additional sources that are directly or indirectly related to our subject are also included.