Endülüslü muhaddislerin rihleleri (Hicrî ilk dört asır)
The Rihla of The Andalusian Muhaddith
- Tez No: 590398
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Fethin hemen ardından Endülüs'te başlayan ilmî faaliyetler neticesinde diğer ilim dallarında olduğu gibi hadis ilminde de önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Endülüs'teki hadis ilminin gelişimine katkı sağlayan en önemli unsurlardan biri Endülüs'ten Doğu İslâm dünyasına gerçekleştirilen rihlelerdir. İlmin merkezi olarak kabul edilen Doğu'ya rihle yapan Endülüslü hadis öğrencileri, gittikleri merkezlerde dönemin önde gelen hadis âlimleri ile görüşüp onlardan hadis ilmini tahsil etmiş, ardından elde ettikleri bu ilmî birikimi Endülüs'e taşımışlardır. Hicrî II./VIII. yüzyılda başlayıp III./IX. ve IV./X. yüzyılda yoğun olarak gerçekleştirilen rihleler, Endülüs'teki hadis ilminin oluşum ve gelişimine sunduğu katkının yanı sıra Endülüs ile Doğu İslâm dünyası arasındaki ilmî irtibatı sağlaması açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Endülüslü muhaddisler tarafından gerçekleştirilen rihlelerinin rihle yapılan merkezler, yapıldıkları dönem ve rihle çeşitleri açısından ele alınıp rihlelere etki eden ekonomik, sosyal ve siyasal faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte rihlelerin Endülüs hadis ekolünün oluşumuna nasıl bir katkı sunduğunun tespiti de çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the scholarship activities that started in al-Andalus immediately after the conquest, important studies were written in the field of hadith. One of the most important elements that contributed to the development of hadith in al-Andalus is the rihla of hadith students from al-Andalus to the East in the Islamic territory. The Andalusian hadith students who had traveled to the East as the center of scholarship, met with the most important hadith scholars of the period and collected the hadiths from them and then carried these scholarship to al-Andalus. The rihla which was launched in the 2nd hijri century and were intensively done in the 3rd and 4th centuries, are of great importance in terms of providing the scholarship connection between al-Andalus and the Eastern Islamic world, as well as the contribution made to the formation and development of the hadith science in al-Andalus. In this study, it is aimed to study the rihla of the Andalusian hadith scholars in the scholarship centers, the period and the types and also the economic, social and political factors which contributed to those rihla. In addition, another aim of the study is determining the contribution of the rihla to the formation of the Andalusian Hadith School.