Malatya halk kültüründe kayısı
Apricot in Malatya folk culture
- Tez No: 738870
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Malatya, coğrafi konumu itibarıyla doğu ile batı arasındaki geçiş yolları üzerinde bulunan ve bu yönüyle birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir Anadolu şehridir. Kadim Türk kültürünün izlerini taşıyan zengin bir halk kültürüne sahip olan Malatya'da, bu kültürün oluşumunda birçok değişkenin etkili olduğu görülmektedir. Bu değişkenlerden biri de çalışmamızın yapıldığı sırada Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip yedi ürününden biri durumundaki Malatya kayısısıdır.“Malatya Halk Kültüründe Kayısı”adını taşıyan çalışmada, şehirdeki halk kültürü ögeleri üzerinde kayısının etkileri ele alınmış; adlandırmalarda, halk mutfağında, oyunlarda, halkın içinde doğup halk tarafından yaşatılan çeşitli inanış, uygulama ve geleneklerde, halk edebiyatı ürünlerinde kayısının izi sürülmüştür. Bu bağlamda Malatya ve ilçelerinde derleme, araştırma ve inceleme faaliyetleri yapılmış, yazılı ve sözlü kaynaklardan elde edilen halk kültürü ürünlerinde kayısının etkisi örneklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Malatya is an Anatolian city which is located on the transition roads between east and west because of its geographical location and has hosted many cultures in this respect. It has been seen that many factors are effective in the formation of this culture in Malatya, which has a rich folk culture bearing the traces of ancient Turkish culture. One of these factors is apricot of Malatya, which is one of the seven products of Turkey with geographical indication registration in the presence of European Union. In the study titled“Apricot in Malatya Folk Culture ”, the effects of apricot on folk culture elements in the city were discussed and the apricot has been traced in namings, folk cuisine, games, various beliefs, practices and traditions that were both born and kept alive by the people, and folk literature products. In this context, compilation, research and examination studies were carried out in Malatya and its districts, and the effect of apricot on folk culture products obtained from written and oral sources was presented with examples.