Malatya türkülerinin dil özellikleri
Language features of Malatya folk songs
  1. Tez No: 890679
  2. Yazar: NURNEVAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BAHTİYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
“Malatya Türkülerinin Dil Özellikleri”başlıklı çalışmamızda Malatya ili sözlü kültüründe önemli bir yere sahip olan türküleri; ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz varlığı başlıklarında incelemek için, türküleri ağız özelliklerine uygun olarak derleyen Av. Selami Yücel'in“Kayısı Kent Malatya Türküleri Sözler”kitabındaki 382 türkü üzerinde çalışılmıştır. İncelememiz dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Malatya ağzı ve türküleri hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümünde Malatya türküleri ses ve şekil bilgisi açılarından incelenmiş, türkülerdeki arkaik ses olaylarına bölüm sonunda değinilmiştir. İkinci bölümünde Malatya türkülerinin söz varlığı 35 başlık altında incelenmiştir. Türkülerdeki arkaik söz varlığına bölüm sonunda yer verilmiştir. Her bölüm sonuna arkaiklik başlığı ekleyerek Türkçenin arkaik unsurlarının Malatya ağzında devam ettiğini göstermek istenilmiştir. Üçüncü bölümde Malatya türkülerinde geçen yöreye özgü sözcüklerden oluşan ve anlamları Derleme Sözlüğü'nden tespit edilen bir sözlük ile inceleme kısmı tamamlanmıştır. Dördümcü bölümünde çalışmada kullanılan türküler alfabetik olarak sıralanıp her birine bir referans numarası verilmiştir. İnceleme kısmında örneklerin yanında parantez içinde yazılan bu numaralar, sözcüklerin metnin bağlamında değerlendirilmesini kolaylaştırmak amacıyla yazılmıştır. Sonuç bölümünde çalışmadan elde edilen sonuçlar maddeler halinde sunulmuş ve çalışmanın sonunda kaynakçaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study titled“Language Features of Malatya Folk Songs”, in order to examine the folk songs, which have an important place in the oral culture of Malatya province, under the headings of phonetics, morphology and vocabulary, 382 folk songs in the book“Apricot City Malatya Folk Songs Lyrics”by Av. Selami Yücel, who compiled the folk songs in accordance with the oral characteristics. Our analysis consists of four parts. In the introduction section, general information about Malatya dialect and folk songs is given. In the first part, Malatya folk songs were analyzed in terms of phonetics and morphology, and archaic sound events in folk songs were mentioned at the end of the section. In the second part, the vocabulary of Malatya folk songs is analyzed under 35 titles. Archaic vocabulary in folk songs is included at the end of the section. By adding the title of archaicity at the end of each section, it was aimed to show that the archaic elements of Turkish continue in Malatya dialect. The analysis part was completed with a dictionary, the meanings of which were determined from the Compilation Dictionary, consisting of words specific to the region in Malatya folk songs. In the third part, the folk songs used in the study are listed alphabetically and each one is given a reference number. These numbers, which are written in parentheses next to the examples in the review section, were put in order to facilitate the evaluation of the words in the context of the text. In the conclusion section, the results obtained from the study are presented in items and a bibliography is given at the end of the study.