Yeşil altyapı sistemleri kapsamında yağmur suyu yönetimi Malatya kent merkezi örneği
Stormwater management within the scope of green infrastructure systems Malatya city center example
- Tez No: 738929
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Aşırı kentleşme sebebiyle şehirlerde meydana gelen ve yoğun yapılaşma sonucu gün geçtikçe daha da artan geçirimsiz alanların oluşturduğu yağmur suyu yüzey akışlarına ve beraberinde getirdiği çevresel sorunlara Yeşil Altyapı (YA) / Düşük Etkili Gelişim (DEG) bileşenleri gibi sürdürülebilir yenilikçi yaklaşımlarla çözüm bulmak ve yetersiz kalan geleneksel kanalizasyon ağı veya diğer bir adıyla gri altyapı sistemleri üzerindeki baskıyı azaltarak alternatif çözümler üretmektir. Yöntem: Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (USEPA) tarafından geliştirilen ve yağmur suyundan kaynaklı yüzeysel akışları sisteme girilen bir takım veriler (altyapı, yağış ve alan verileri) ışığında simüle eden, aynı zamanda Yeşil Altyapı/Düşük Etkili Gelişim bileşenleri gibi sürdürülebilir yaklaşımların etkinliğini ölçmeye imkân tanıyan süreç tabanlı bir yağmur suyu yönetim modeli, Stormwater Managemant Model (SWMM) uygulanmıştır. Bulgular: Dört farklı Düşük Etkili Gelişim (DEG) bileşeninin (yeşil çatı, yağmur varilleri, geçirimli kaplamalar ve yağmur bahçeleri) etkinliğinin ölçüldüğü simülasyon çalışmalarında toplam yüzeysel akışlarda; yeşil çatı sistemlerinin kullanılmasıyla %2,15, yağmur varilleri kullanılmasıyla %8,10 ve eşit oranda geçirimli kaplama sistemleri ve yağmur bahçeleri kullanılmasıyla ise her iki bileşen için %6,60 oranında bir düşüş meydana gelmiştir. Sonuç: Düşük Etkili Gelişim (DEG) bileşenlerinin geleneksel altyapı sistemleriyle birlikte kullanılmasıyla yağmur suyundan kaynaklı yüzeysel akışlarda %22,20 oranında bir azalma meydana gelerek bu sistemlerin kentsel alanlarda geleneksel altyapı sistemlerine alternatif olarak kullanılabileceği ve aynı zamanda sistemler tarafından tutulan yağmur sularının uygun koşullarda depolanmasıyla içilemez su ihtiyaçları için alternatif su temini sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To find solutions to the storm water runoff and environmental problems caused by the impermeable areas that occur in cities due to excessive urbanization and increase day by day as a result of intense construction, with sustainable innovative approaches such as Green Infrastructure / Low Impact Development components, and to find solutions to the inadequate traditional sewer network or otherwise known as the traditional sewer network is to produce alternative solutions by reducing the pressure on gray infrastructure systems. Method: A process-based stormwater management model (SWMM), developed by the United States Environmental Protection Agency (USEPA), has been implemented, which simulates runoff from rainwater with a set of data (infrastructure, precipitation and area data) entered into the system, and also allows to measure the effectiveness of sustainable approaches such as Green Infrasutructure (GI) / Low Impact Development (LID) components. Findings: In simulation studies where the effectiveness of four different Low Impact Development (LID) components (green roof, rain barrels, permeable pavements and rain gardens) were measured, total runoff was 2.15% with the use of green roof systems and 8.10% with the use of rain barrels and equally permeable coating systems and rain gardens A decrease of 6.60% occurred for both components. Results: With the use of Low Impact Development (LID) components together with traditional infrastructure systems, there is a 22.20% reduction in runoff from rainwater, and these systems can be used as an alternative to traditional infrastructure systems in urban areas, and at the same time, alternative water supplies for non-potable water needs are achieved by storing the rainwater held by the systems under appropriate conditions supply has been found.