Su arıtmaları için ultra-değerli nano ölçekli anten
Ultra-valuate nano-scale antenna for water purifications
- Tez No: 738960
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nano optik antenler, ara bağlantı elektronik çip uygulamalarında büyük ilgi görmüştür. Bu çalışmada, optik sistemde elektronik çipler arasındaki ara bağlantı için koltuk Tek Duvarlı Karbon Nanotüp (SWCNT) tabanlı dipol antenlerin oluşturmak için kullanılması olasılığını gerçekleştirmek için yarı-klasik elektromanyetik-kuantum teorisine dayalı bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada (10,10) ve (21,21) indislerine sahipolmak üzere iki farklı SWCNT kullanılmış veindisleri gerekçelendirme amacıyla yürütülmüş ve Silikon Nano-Çubuklara (SİLİKON) dayalı özdeş dipolleriyle karşılaştırılmıştır. Önerilen nano yapıya sahipların malzeme özellikleri, önerilen anten performansını değerlendirmek için bir kuantum modelinden a baz allınırmıştır. Önerilen 〖SWCNT〗_21,21ve 〖SWCNT〗_10,10 tabanlı antenlerin sırasıyla 230THz ve 450THz'de ilkbaşlangıç rezonansa sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte SWCNT'ye tabanlı antenlerin silikon tabanlı olanlarla karşılaştırıldığında daha yüksek verimlilikte olduğu bulunmuştur.dayalı göreceli olanlara kıyasladığımız zaman bununla birlikte, SİLİKON'dan inşa edilen antenlerin performansları. SİLİKON antenlerin, SWCNT anteni tarafından sağlanandan daha az bir radyasyon verimliliği (ղr) sağladığı bulunmuştur. Bu nedenle, SWCNT tabanlı antenlerin kablosuz ara bağlantılar için daha uygun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In interconnect electronic chip applications, nano-optical antennas have sparked a lot of attention. Some research has been conducted out in this work utilizing semi-classical electromagnetic-quantum theory to realize the feasibility of employing seat Single Wall Carbon Nanotube (SWCNT) based dipole antennas for connecting between electronic chips in an optical system. Two distinct SWCNT indices (10,10) and (21,21) were investigated and compared with identical dipoles based on Silicon Nano-Bars in this work (SILICON). To assess the suggested antenna performance, the material parameters of the proposed nanostructures are extracted from a quantum model. Initial resonance was detected at 230THz and 450THz, respectively, for the proposed antennas based on SWCNT 21,21 and SWCNT 10,10. However, when compared to antennas made of SWCNT, the performance of antennas made of SILICONE is superior. SILICONE antennas have been discovered to have a lower radiation efficiency than the SWCNT antenna.