Güç sistemlerinde simetrik ve simetrik olmayan arıza analizleri ve uygulamaları
Symmetrical and unsymmetrical fault analysis and applications in power systems
- Tez No: 739154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Enterkonnekte elektrik güç iletim sisteminin statik olmamasından ötürü, sistemde mevcut olan üretim, iletim ve dağıtım elemanlarının devreye alınması veya çıkarılması veya herhangi bir arızada nedeniyle sisteme ait parametre değerlerinin değişkenlik göstermesinden dolayı, güç sistemi güncel analizler ile planlanmaktadır. Güç sisteminde ise kullanılacak olan şalt donanımının seçilmesi ve koruma ve koordinasyonu sağlayacak koruma rölelerinin çalışma karakteristiklerini belirleyerek sistemin güvenli ve kararlı bir şekilde işletilmesi sağlanmalıdır. Bu çalışma kapsamında ise Türkiye enterkonnekte sistemine ait olan ve kesit parçası alınmış olan İç Batı Anadolu bölgesine ait güç sistemi, paket program olan Power World bilgisayar destekli grafik tabanlı görsel simülatör programında modellenen güç sistemine ait üç fazlı simetrik arıza hesaplamaları ve simetrik olmayan faz-toprak, faz-faz ve iki faz-toprak arıza hesaplamaları, her bir bara ve hatlara ait gerilim düşümü, akım, faz açısı, aktif ve reaktif güç ve bara admintans değerlerinin hesaplanmasıyla sistemi korumak için dahil edilecek olan kesici yerleşim yerlerinin belirlenmesi ve kesici güçleri hesaplanmıştır. Simülatörde ise sistem içerisinde olası arıza senaryoları ile güç sisteminin güç akışının gerçekleştirilmesiyle arızanın sistem üzerindeki etkisi ve büyüklüğü bir bütün olarak ele alınmasıyla hatlarda oluşacak olan aşırı yüklenmelerin ön görülmesiyle sistemin işletme sınır koşulları ve enerji sürekliliğinin sağlanması için önleyici ve çözüm odaklı yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlanabilir. Simetrik ve simetrik olmayan arızalar ve güç akışı analizlerini yapmak ve arıza türlerinin uygulamalarını gerçekleştirilerek değerlendirilmesi ve güç sistemleri için konunun öneminin kavranılması ve vurgulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The static system of interconnected electric power transmission due to a lack of existing in the system generation, transmission and distribution commissioning of the system or any of the components due to rupture or removal due to the variability of the parameter values, the current power system analysis is planned. In the power system, it is necessary to select the switchgear that will be used and determine the operating characteristics of the protection relays that will provide protection and coordination to ensure safe and stable operation of the system. Interconnected system in Turkey within the scope of this study, belongs to the cross-section which is taken from the inner part of western Anatolia in the power system, program the power of the world computer aided graphics-based visual simulator for the power system are modeled in the program is a three-phase fault calculations symmetrical and non-symmetrical phase-to-ground, phase-to-phase and two-phase-ground fault calculations, each bar and lines belong to voltage, current, phase angle, active and reactive power and bus bar admittance values were calculated to determine the breaker locations to be included to protect the system and breaker strengths were calculated. Potential failure scenarios within the system in the simulator with the realization of the power flow of the power system and the impact on the magnitude of the malfunction, the system as a whole, the consideration of which will occur in line with the operational overload of the system by appearance of the front boundary conditions and ensuring continuity of energy, proactive and solution-oriented methods could contribute to the development of. It is aimed to analyze symmetrical and non-symmetrical failures and power flow, as well as to evaluate the types of failures by performing their applications, as well as to understand and emphasize the importance of the issue for power systems.