Akrilonitril bütadien stiren (AB)/sikloolefin kopolimer (COC) harmanlarının mekanik ve reolojik özeklliklerinin incelenmesi
Cyclo-olefin copolymer (COC/ poly(acrylonitrilebutadiene-styrene) (ABS) blends: Structure-property relationships and morphological, rheological and mechanical properties
- Tez No: 739153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Polimerlerin harmanlanması, yeni ve/veya seçici olarak geliştirilmiş özelliklere sahip yeni polimerik malzemelerin geliştirilmesi açısından birçok avantaj sunar. Bir polimer karışımının nihai özellikleri, doğru bileşenleri seçerek, bileşenlerin bileşimini ve faz morfolojisini değiştirerek hassas bir şekilde ayarlanabilir. Bu nedenle, literatürde, birçok araştırmacı, belirli uygulamalar için belirli bir özelliğe sahip yeni polimerik karışımların geliştirilmesi, belirli bir polimer karışımının nihai özellikleri, değişen bileşim ile optimize edilmesi, harman bileşenlerinin bir uyumlaştırıcı veya diğer kimyasal tekniklerle uyumlu hale getirilmesi ve belirli uygulamalar için belirli faz morfolojileri literatürde geniş çapta araştırılmıştır. Bu çalışmada, akrilonitril bütadien stiren (ABS) polimeri ve farklı tipte/oranda norbornen içeriğine sahip sikloolefin kopolimer (COC) esaslı kompozitler eriyik harmanlama yöntemi ile hazırlanmış ve elde edilen harmanların mekanik, morfolojik ve reolojik davranışları incelenmiştir. Farklı içeriklere sahip harmanlar laboratuvar ölçekli çift vidalı ekstrüderde hazırlanmış olup, harmanlardaki değişimler rotasyonel reometrede gerçekleştirilen testlerle incelenmiştir. Kullanılan örneklerin morfolojik özellikleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Ayrıca, COC'nin ko-monomer bileşimi ile harmanların interfaz etkileşimleri, harman morfolojisi, kullanım sıcaklık limitleri ve viskoelastik özellikleri arasındaki ilişki de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blending of polymers offer many advantages in term of developing new polymeric materials with novel and/or selectively enhanced properties. The final properties of a polymer blend can be tuned precisely by selecting the right components, varying the composition of ingredients and phase morphology. Therefore, in literature, many researchers have been studying development of new polymeric blends with a specific property for specific applications, optimizing final properties of a particular polymer blend by varying composition, compatibilization of the blend components by a compatibilizer or other chemical techniques, and obtaining definite phase morphology for particular applications have been investigated widely in the literature. In this study, acrylonitrile butadiene styrene (ABS) polymer and cycloolefin copolymer (COC) based composites with different types/rates of norbornene content were prepared by melt blending method and the mechanical, morphological and rheological behaviors of the obtained composites were investigated. Series with different content ratios were prepared in a laboratory scale twin screw extruder, and the changes in the blends were examined by tests performed in a rotational rheometer. Morphological features in the series used were determined by scanning electron microscopy (SEM) microstructure studies. In addition, the relationship between the com-monomer composition of COC and the interphase interactions of the mixtures, blend morphology, usage temperature limits and viscoelastic properties were also investigated.