Saliency based illumination control for directing user attention in 3D scenes
3B sahnelerde kullanıcı dikkatine yönelik belirginlik tabanlı aydınlatma kontrolü
  1. Tez No: 739164
  2. Yazar: SEMİHANUR AKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Görsel dikkat, 3B ortamları nasıl algıladığımızı önemli ölçüde etkiler ve belirginlik, bir sahnenin veya öğenin belirgin özelliklerinden dolayı dikkatimizi çekme olasılığını ifade eden görsel dikkatin bir parçasıdır. Belirginlik, nesnelerin geometrisine, gölgelenmesine, boyutuna ve diğer görsel özelliklerine bağlıdır. Bir sahnenin aydınlatılmasının bu görsel özellikler üzerinde önemli bir etkisi vardır; bu nedenle, bir görsel alanın belirginlik dağılımını etkiler. Bu çalışmada, nesnelerin belirginliği farklı ışık konumları tarafından tanınacaktır. Bu çalışma, bir 3B sahnede aydınlatma parametrelerini manipüle ederek belirginliği kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, mantıklı bir 3B sahne verildiğinde, ilgi konusu nesneler için maksimum belirginlik sağlayan ışık parametreleri araştırılır. Başka bir deyişle, göreve duyarlı otomatik aydınlatma kurulumu için bir yöntem öneriyoruz. Bu çalışmada, belirli bakış açılarından 3B sahnenin 2B görüntülenmesi için üç yaklaşım önerilmiştir ve sonuçlar, farklı ışık konumları altında belirginlik dağılımına göre araştırılmıştır. İlk yaklaşımda, farklı ışık parametreleri ile insanlar tarafından anlaşılan nesnelerin bulunduğu 3 boyutlu bir mutfak sahnesi oluşturulur ve farklı ışık konumlarına göre belirginlik sonuçları araştırılır. Ayrıca bu işlem için farklı belirginlik yöntemleri ve hesaplamaları kullanılarak başarılı sonuçlar ve sonuçları karşılaştırmak için göz takip deneyi uygulanır. İkinci yaklaşım için, insanlar tarafından tam olarak anlaşılmayan geometrik nesnelere ve farklı ışık konumlarına sahip bir 3B sahne oluşturulur. Benzer şekilde, göreli belirginlik sonuçlarını ve göz takip testine dayalı belirginlik sonuçlarını karşılaştırmak için bir göz izleme deneyi yapılır. Üçüncü yaklaşım için, hedef nesnelerin görsel dikkatini en üst düzeye çıkaran ışık kaynaklarıyla bir 3B müze sahnesi oluşturulur. Bu yaklaşımda, göreceli belirginliği hesaplamak için 360 derecelik görüntüler alınır ve sonuçları karşılaştırmak için VR gözlük kullanılarak bir deney yapılır. Her yaklaşımımızda amacımız, hedef nesnelerin daha dikkat çekici olduğu ışık konumlarını araştırıp belirginlik değerleri ve göz takip deneyleriyle sonuçlarımızı doğrulamaktır.
Özet (Çeviri)
Visual attention significantly affects how we perceive 3D environments and saliency is a part of visual attention expressing how likely a scene or item is to capture our attention due to its apparent features. Saliency relies upon geometry, shading, size, and other visual attributes of items. Illumination of a scene has an important impact on those visual properties; therefore, it influences the saliency distribution of a visual field. In this thesis, the saliency of objects will be recognized by different light locations. This work aims to control the saliency by manipulating the illumination parameters in a 3D scene. For this reason, given a sensible 3D scene, the light parameters that provide maximum saliency for the point of interest objects are investigated. In other words, we propose a method for task-aware automatic lighting setup. In this work, three approaches are proposed for 2D renderings of the 3D scene from specific viewpoints are considered and results are investigated according to saliency distribution under different light positions. For the first approach, a kitchen 3D scene that has objects understood by people is created with different light parameters and saliency results are investigated according to different light positions. Also, for this process, different saliency methods and calculations are used to get successful results and eye tracker testing is used to compare the results. For the second approach, a 3D scene with different light locations is created that has geometric objects not fully understood by people. Similarly, an eye-tracking experiment is conducted to compare relative saliency results and eye tracker-based saliency results. For the third approach, a 3D museum scene is created with light sources which maximize the visual attention of the target objects. In this approach, 360-degree renderings are taken to calculate the relative saliency, and an experiment which is based VR glass is conducted to compare the results. In each of our approaches, our aim is to investigate light positions where target objects are more conspicuous and confirm our results with salience values and eye tracking experiments.